zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Wicepremier Gliński otworzył wystawę „Łączy nas Kazimierz Górski”

16:02, 02.03.2021;   autor: kawi, msies;   źródło: PAP

„Kazimierz Górski łączył ludzi. Był największym polskim trenerem piłkarskim, ale być może i w całym sporcie” – podkreślił minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński na otwarciu wystawy poświęconej słynnemu szkoleniowcowi reprezentacji Polski. Wystawę w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie otwarto w setną rocznicę urodzin legendarnego trenera.


Podziel się:   Więcej

- To ważny dzień dla polskiego sportu, wszystkich ludzi związanych ze sportem, ale myślę, że i dla całej Polski. Kazimierz Górski jest postacią bardzo ważną dla piłki nożnej, sportu, ale myślę, że i całego polskiego społeczeństwa oraz kraju - zaznaczył Gliński.

Polscy piłkarze pod wodzą Górskiego po pamiętnym remisie z Anglią 1:1 17 października 1973 na Wembley, awansowali na mistrzostwa świata 1974 w RFN, w których zajęli trzecie miejsce. Prowadzeni przez słynnego szkoleniowca dwukrotnie wywalczyli też medal olimpijski - złoty w 1972 roku i srebrny cztery lata później.

- Kazimierz Górski był osobą, która łączy. Był lubiany, miał niebywały autorytet. To największy polski trener piłkarski, a być może i w całym sporcie. Jego sukcesy są niepodważalne - podkreślił minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu. Jak dodał, wybitny szkoleniowiec był także wspaniałym człowiekiem w wymiarze pozasportowym.

Kto wziął udział w uroczystości?


- Życzliwy, kulturalny, spokojny, ale przy tym posiadający autorytet. W tym kryły się jego sukcesy. Za tym wszystkim stały chyba wartości, które wyniósł z domu, z Lwowa. Pamiętajmy, że sport to holistyczny sposób wychowania człowieka - zwrócił uwagę Gliński.

W uroczystości wzięli również udział m.in. byli podopieczni, współpracownicy oraz członkowie rodziny Górskiego. W tym gronie znaleźli się m.in. syn zmarłego w 2006 roku trenera oraz Lesław Ćmikiewicz, Jerzy Kraska oraz Andrzej Strejlau.

Dariusz Górski nie krył wzruszenia na widok wystawy. Szczególne emocje wywołał w nim kącik, w którym znalazło się kilka osobistych przedmiotów należących do jego ojca. Wśród nich były m.in. dawny telefon oraz zrobiony specjalnie dla legendarnego trenera szlafrok.

- Wróciły wspomnienia. Szczególnie ten kącik - idealnie. Wywarło to na mnie ogromne wrażenie. Chciałbym podziękować szczególnie zawodnikom i współpracownikom taty - podkreślił.

W samych superlatywach Górskiego wspominał Strejlau.

„Miał wszystko poukładane”


- Cały czas poszukiwał nowych rozwiązań. Mówił: „Mam dobrą drużynę, ale dlaczego nie mogę mieć jeszcze lepszej?”. Miał wszystko poukładane. Doceniał bank informacji prowadzony przez Jacka Gmocha i był otwarty na pomysły. To był spokojny szkoleniowiec, który starał się wyciągnąć z zawodników jak najlepsze cechy, a oni odwdzięczali się mu dobrą grą w reprezentacji - podkreślił.
Kraska z kolei stwierdził, że wszyscy znali zabawne powiedzonka Górskiego, z których ten słynął.

- One rozładowywały atmosferę - przyznał.

Ćmikiewicz zaś z uśmiechem wspominał sytuację, gdy podczas wspomnianego słynnego meczu z Anglią Górski na 4 minuty przed końcem spotkania udał się do szatni.

- Później mówił mi, że mecz był już wówczas właściwie skończony, a sędzia powinien był go już zakończyć. W tamtych czasach żartowano, że trener Górski miał tylu znakomitych zawodników, że tak naprawdę reprezentację mogłabym prowadzić jego teściowa - dodał.

Obchody setnej rocznicy urodzin wybitnego trenera mają różnorodny charakter, m.in. specjalną uchwałę przez aklamację przyjął sejm, Poczta Polska wprowadziła do obiegu pamiątkowy znaczek, zadedykowano mu rozegraną w weekend kolejkę piłkarskiej ekstraklasy, ruszyła dystrybucja poświęconego mu polskiego banknotu 0-Euro, a 24 marca odbędzie się prezentacji biografii „Górski. Wygramy my albo oni” autorstwa Mirosława Wlekłego. Kulminacyjnym punktem obchodów będzie gala planowana na 24 kwietnia w Warszawie.

Prezydent o Kazimierzu Górskim: Był najwybitniejszym polskim trenerem piłkarskim

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
16-04-2021
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych