zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Wicepremier Gliński: Pandemia uświadomiła nam, że wolontariat jest wielką siłą

15:22, 21.10.2021;   autor: alkkune;   źródło: PAP, Twitter

– Pandemia uświadomiła nam wagę więzi międzyludzkich i fakt, że wolontariat jest wielką siłą – powiedział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński, otwierając w czwartek III Forum Wolontariatu w Warszawie.


Podziel się:   Więcej

Dwudniowe III Forum Wolontariatu to ogólnopolskie spotkanie z udziałem wolontariuszy, organizacji pozarządowych, instytucji publicznych zaangażowanych w działania wolontariackie.

Nie ma demokracji bez sektora pozarządowego, bez oddolnej aktywności, bez tego - często zaczynającego się od ruchu serca - działania dla innych. I dlatego wolontariat to jest sól społeczeństwa obywatelskiego, coś niezbędnego dla każdej demokracji – podkreślił Gliński podczas sesji otwierającej Forum.

Jego zdaniem wolontariat jest niezbędny dla „funkcjonowania każdej wspólnoty politycznej, kulturowej, przede wszystkim – dla demokracji”. – Okres pandemii uświadomił nam (...) wagę więzi międzyludzkich, fakt, że wolontariat jest wielką siłą – zaakcentował wicepremier.

Wolontariat zaczyna się od odruchu serca, a potem sprawdza się poprzez doświadczenie solidarności i daje ogromną satysfakcję – powiedział Gliński. Podziękował też za inicjatywę tym, którzy angażują się w wolontariat. – Te podziękowania są szczególne, ponieważ ciągle znajdujemy się w tym trudnym czasie pandemii – dodał.„Pokazaliście najpiękniejszą twarz Polski” Prezydent podziękował wolontariuszom
Podczas tegorocznej edycji Forum odbędą się spotkania, warsztaty i debaty, których celem jest przede wszystkim doskonalenie form współpracy z wolontariuszami.

Uczestnicy wydarzenia, poza częścią teoretyczną, wezmą także udział w wizytach studyjnych w wybranych placówkach współpracujących z wolontariuszami, m.in. w Łazienkach Królewskich i w Muzeum Powstania Warszawskiego. Będzie to okazja do wymiany doświadczeń, praktyk, podzielania się wiedzą i pomysłami w zakresie organizacji wolontariatu.

Zaplanowano także wizytę w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie”, którego misją są działania na rzecz większej aktywności seniorek i seniorów w Warszawie. Centrum angażuje 50 wolontariuszy w wieku od 18 do 80 lat.

Odbędą się również warsztaty. Jeden z nich poświęcony będzie zdrowiu psychicznemu w pandemii. Obejmie zagadnienia psychologicznych mechanizmów reagowania w sytuacji pandemicznej, sposoby radzenia sobie ze stresem własnym oraz obawami wolontariuszy i podopiecznych.

Organizatorem wydarzenia jest Korpus Solidarności z ramienia Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.


Młodzi wolontariusze u pierwszej damy

Kalendarz transmisji

Grudzień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
07-12-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych