zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Wicepremier Gliński podpisał list intencyjny ws. nowego Muzeum Norwida w Dębinkach

17:45, 24.09.2021;   autor: elolc;   źródło: PAP

Cyprian Norwid powinien być wzorem dla współczesnej kultury, bo mówił o wartościach i patriotyzmie - powiedział w piątek wicepremier prof. Piotr Gliński podpisując list intencyjny ws. powstającego Muzeum Norwida w Dębinkach na Mazowszu.


Podziel się:   Więcej

- Rok Norwidowski przejawia się w tysiącach wydarzeń, uczymy się Norwida lub przypominamy go sobie, ale najważniejsze są instytucje tworzące wartości i propagujące je. Naszą zbiorową odpowiedzialnością jest ich budowanie - powiedział wicepremier, minister kultury Gliński. W tym kontekście przypomniał, że jest to jedna z wielu instytucji muzealnych tworzonych w ostatnich latach dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności i władz samorządowych. - Jeśli jest środowisko i społeczność zaangażowane w takie inicjatywy to ministerstwo musi wesprzeć takie instytucje - dodał.

W jego opinii, „Norwid powinien być wzorem dla współczesnej kultury, ponieważ jego twórczość mówi o wartościach i patriotyzmie i wadze wspólnot narodowych”. Zdaniem Glińskiego są to wartości tym bardziej symboliczne, ponieważ „Norwid nigdy nie żył w wolnej ojczyźnie. Niemal przez całe życie był pielgrzymem, był wygnany do innych krajów”.

Starosta wyszkowski Jerzy Żukowski podziękował MKDNiS za zaangażowanie w powstanie Muzeum Norwida i podkreślił jak ważna dla tego regionu jest inicjatywa jego powołania. „To wielka szansa, aby to miejsce odzyskało blask i stało się ważnym punktem na kulturalnej mapie Mazowsza. Norwid w rocznicę swoich urodzin znajduje swój dom” - powiedział.


Premier: Norwid jest jednym z naszych narodowych wieszczów, którzy byli latarnią w czasach niewoli
- Tożsamość, współpraca, wartości. To pierwsze słowo samo w sobie budzi dziś kontrowersje. Upieramy się, że jest to jednak coś istotnego. Elementem naszej tożsamości jest Cyprian Norwid - podkreślił wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Dodał, że Muzeum w Dębinkach jest przykładem realizacji wymienionych przez niego wzorców reprezentowanych przez postać Norwida. - Prawda, dobro i piękno to etos Norwida - powiedział wojewoda.

W podpisanym liście intencyjnym podkreślono znaczenie twórczości Cypriana Norwida dla kultury narodowej. Szczegóły współpracy mają zostać określone w umowie zawartej pomiędzy sygnatariuszami listu - lokalnym samorządem, Ministerstwem Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Fundacją Museion Norwid.

Powstanie Muzeum w Dębinkach jest inicjatywą powiatu wyszkowskiego, gminy Zabrodzie i Fundacji Museion Norwid. Od kilku lat opiekę nad stopniowo odnawianym obiektem prowadzi Fundacja Museion Norwid. 18 sierpnia 2021 r. rada powiatu wyszkowskiego podjęła uchwałę o przeznaczeniu środków finansowych na opracowanie planów muzeum. 15 września Muzeum oficjalnie rozpoczęło działalność. Prezesem Fundacji jest miłośnik twórczości Norwida i kolekcjoner pamiątek po wieszczu Jacenty Matysiak.

W pałacu w Dębinkach poeta spędził lata dzieciństwa, kiedy po śmierci rodziców trafił pod opiekę Ksawerego Dybowskiego, właściciela majątku Dębinki. W kolejnych latach w pałacu bywali inni przedstawiciele warszawskiego życia artystycznego, między innymi Oskar Kolberg i Teofil Lenartowicz.


Wicepremier Gliński o Norwidzie: Jego duchowa spuścizna nie przeminęła
Podczas II wojny światowej pałac dawał schronienie żołnierzom Armii Krajowej. Ten okres upamiętnia tablica na fasadzie pałacu. Po wojnie majątek został przejęty przez władze komunistyczne, przez wiele lat funkcjonował tu dom dziecka, dziś pałac jest w posiadaniu samorządu powiatu wyszkowskiego.

24 września jest kulminacją obchodów Roku Cypriana Kamila Norwida. Jego obchody zostały ogłoszone w listopadzie 2020 r. przez Sejm RP z okazji przypadającej w tym roku 200. rocznicy urodzin czwartego wieszcza. Główne obchody odbywają się w Warszawie oraz podwarszawskich miejscowościach związanych z Norwidem i jego rodziną.

Trzy godziny przed wizytą w Dębinkach, w pobliskim Chrzęsnem wicepremier Piotr Gliński odsłonił popiersie wybitnego poety polskiego romantyzmu. - Norwid był nie tylko wybitny, ale był niepowtarzalny, uniwersalny, wyjątkowy. Norwid był wielkim polskim patriotą, w nim była Polska - podkreślił. Przypomniał także o związkach Norwida z tą częścią Mazowsza i jego patriotyzmie, który nie przekreślał uniwersalnego wymiaru jego poezji. „Wyrósł na Mazowszu, i całe życie o Polsce, o Mazowszu, polskiej kulturze pamiętał. Jednocześnie był wielkim uniwersalistą, człowiekiem, który wyprzedził swoją epok” – dodał prof. Gliński.

Wieczorem w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbędzie się uroczysty koncert z okazji 200. rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida „Norwidowskie Theatrum Mundi”.


Premier złożył kwiaty na grobie matki Norwida w 200. rocznicę urodzin poety

Kalendarz transmisji

Październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
16-10-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych