zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Wicepremier Gliński złożył Krystynie Prońko życzenia z okazji jubileuszu

21:05, 14.01.2022;   autor: akune;   źródło: PAP

Wyrazy uznania dla „wspaniałego dorobku, stanowiącego wyjątkowy wkład w dziedzictwo kultury polskiej” złożył wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w liście do Krystyny Prońko.


Podziel się:   Więcej

Na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN), przypomniano, że „znakomita polska wokalistka jazzowa i rockowa oraz kompozytorka” obchodzi w piątek 75. urodziny.

„Przez wiele lat twórczej aktywności zachwycała Pani słuchaczy nie tylko w Polsce, ale także podczas najważniejszych zagranicznych festiwali piosenki. Charakterystyczny tembr głosu i charyzmatyczna osobowość artystyczna ukazywały się we wspaniałych interpretacjach i repertuarze, które do dziś trwają we wdzięcznej pamięci odbiorców” – napisał Piotr Gliński.

Wicepremier zwrócił uwagę, że „utwory takie jak +Poranne łzy+, +Jesteś lekiem na całe zło+ czy +Modlitwa o miłość prawdziwą+ stały się prawdziwymi klasykami rodzimej twórczości, stanowiąc perfekcyjne połączenie tekstu, muzyki i najwyższej próby kunsztu wykonawczego”.

„Wśród licznych owoców dotychczasowej pracy artystycznej, nie sposób nie wspomnieć o wielkich formach muzycznych, jak rock opera +3400 lat po Ikarze+, w której w 1978 r. zagrała Pani główną rolę, czy o współczesnych wykonaniach, choćby podczas Festiwalu Muzyki Współczesnej Rainbow Music w Katowicach” – przypomniał szef resortu kultury.


Prezydent złożył Krystynie Prońko życzenia oraz wyrazy głębokiego uznania
„Niezapomnianym momentem były lata 1980-1981, kiedy publiczność po raz kolejny przekonała się o Pani niezwykłym talencie i głębi znaczeń wykonywanych utworów, za sprawą wystawionego przez Teatr Muzyczny w Gdyni oratorium +Kolęda Nocka+ z librettem Ernesta Brylla, do muzyki Wojciecha Trzcińskiego” – napisał.

„Z tego właśnie dzieła pochodzi słynny +Psalm stojących w kolejce+, którego słowa stały się symbolem lat osiemdziesiątych i wybrzmiewają do dziś, przypominając o trudnej historii naszego kraju” – podkreślił Gliński.

Wicepremier zaznaczył, że „na uwagę zasługuje również działalność pedagogiczna, którą realizowała Pani prowadząc klasę śpiewu w Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej oraz na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej na Wydziale Artystycznym w Instytucie Muzyki w Lublinie, a także pracując z młodymi piosenkarzami w Teatrze Muzycznym w Gdyni”.


Prezydent: ludzie kultury są niezwykle ważną częścią każdego narodu
„Świadectwem tych wyjątkowych osiągnięć były liczne nagrody przyznane na krajowych i międzynarodowych festiwalach piosenki, jak również uhonorowanie Srebrnym Medalem +Zasłużony Kulturze Gloria Artis+ i wreszcie – odznaczenie przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości w 2019 roku” – podkreślił minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Jak przypomniano na stronie MKiDN, „Krystyna Prońko to znakomita polska wokalistka jazzowa i rockowa oraz kompozytorka, której dokonania artystyczne mają niebagatelne znaczenie dla polskiej kultury.

„Rozpoczęła swoją muzyczną drogę w 1968 r., kiedy wraz z członkami rodziny założyła zespół +Reflex+, w którym śpiewała i grała na organach. Rok później zespół zdobył nagrodę na Festiwalu Awangardy Beatowej w Kaliszu” – napisano.

W latach 1975-1978 studiowała w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej na Akademii Muzycznej. Ukończyła studia z tytułem magistra sztuki oraz nagrodą rektorską Henryka Mikołaja Góreckiego.


Prezydent Andrzej Duda złożył Włodzimierzowi Nahornemu życzenia z okazji 80. urodzin
Zaznaczono, że „rozkwit jej kariery muzycznej przypadł na lata 80. i 90. XX wieku”. „Do jej największych hitów należą: +Jesteś lekiem na całe zło+, +Modlitwa o miłość prawdziwą+, +Poranne łzy+ czy +Małe tęsknoty+” – napisano. W dyskografii Krystyny Prońko znajduje się 12 albumów solowych, 2 albumy koncertowe, 9 kompilacji i ponad 10 utworów, w których występowała gościnnie.

„Za wybitne osiągnięcia została uhonorowana Srebrnym Medalem +Zasłużony Kulturze Gloria Artis+. Ponadto w 2019 r. została odznaczona przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości” – przypomniało MKiDN.


Prezydent złożył życzenia z okazji 80. urodzin Leszka Długosza

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
04-02-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych