zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Wicepremier Sasin: PGE prowadzi prace ws. uruchomienia sprzedaży detalicznej węgla

13:23, 03.10.2022;   autor: kawi;   źródło: PAP

PGE Polska Grupa Energetyczna prowadzi prace nad uruchomieniem sprzedaży detalicznej węgla - poinformował wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Zwróciliśmy się do samorządów, by zaangażowały się w dystrybucję węgla; nie powinno go zabraknąć - dodał.


Podziel się:   Więcej

- Zwróciliśmy się do samorządów (...), aby zaangażowały się w dystrybucję węgla; dysponując narzędziami, jakimi są spółki komunalne, różnego rodzaju przedsiębiorstwa, mają możliwość ten węgiel kupować bezpośrednio u importera i sprzedawać go z dużo mniejszym narzutem, właściwie po kosztach przywiezienia (...) oraz transportu do miejsca docelowego - powiedział Sasin na poniedziałkowym briefingu w Otwocku.

Wicepremier mówił, że „coraz więcej samorządów jest zainteresowanych, aby dostarczyć węgiel swoim mieszkańcom”. - Dziękuję tym wszystkim samorządowcom, którzy już dzisiaj odbierają, kupują węgiel od importerów - czy to od PGE Paliwa, czy od Węglokoksu - i włączają się w tę akcję dostarczenia węgla do polskich rodzin, ponieważ kwestia dystrybucji, dotarcia do odbiorcy końcowego jest tutaj absolutnie kluczowa - wskazał Sasin.

Szef MAP przypomniał, że PGE Polska Grupa Energetyczna w marcu uruchomiła sklep internetowy, za pośrednictwem którego sprzedaje „cały dostępny węgiel”. - Polska Grupa Energetyczna prowadzi w tej chwili prace nad uruchomieniem sprzedaży detalicznej. To w pespektywie listopada będzie mogło również zaistnieć; wtedy będziemy mogli sprzedawać bezpośrednio ten węgiel po takich cenach, jaki jest koszt sprowadzenia tego węgla do Polski, plus transport do miejsca docelowego - powiedział Sasin.
- Węgla nie powinno zabraknąć, jeśli wszyscy popracujemy nad tym, żeby rzeczywiście logistycznie ten cały proces działał bez zarzutu, a możemy również dostarczyć go taniej - wskazał.

Sejm uchwalił ustawę mającą chronić konsumentów przed wysokimi cenami węgla

„W planach kolejne wsparcie dla odbiorców mające wpłynąć na obniżenie ceny węgla”


- Cena węgla dla odbiorców indywidualnych, jaką oferujemy, zależy od cen, po jakich możemy kupić węgiel, a te są wysokie. Podjęliśmy działania, które mają rekompensować te wysokie ceny, dopłacamy 1 tys. zł do każdej tony, do limitu 3 ton, ale niedługo będziemy komunikować o kolejnym wsparciu dla odbiorców mającym wpłynąć na dalsze obniżenie ceny węgla - powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Otwocku wicepremier Jacek Sasin.

Szef MAP dodał, że samorządy mogą występować do PGE i Węglokoksu, które dysponują przesianym węglem gotowym do sprzedaży, aby zapewnić swoim mieszkańcom dostęp do opału na zimę.

- Zgłosiło się już kilkanaście samorządów. Te samorządy, które nie posiadają bazy logistycznej, mogą zawiązywać porozumienia z innymi samorządami. To jest oferta dla wszystkich gmin; każdy samorząd może się włączyć - dodał minister aktywów państwowych.

Premier: Zakontraktowanego węgla już jest dużo, ale dystrybucja to wąskie gardło

Kalendarz transmisji

Grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych