zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Wicepremier Sasin: Zwycięstwo w wyborach prezydenta Dudy jest bardzo wyraźne

10:43, 15.07.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Zwycięstwo w wyborach prezydenta Andrzeja Dudy jest bardzo wyraźne; pół miliona głosów przewagi powoduje, że „tego się po prostu nie da unieważnić” – powiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że opozycja nie może szukać powodów swojej porażki gdzieś poza sobą.


Podziel się:   Więcej

– To zwycięstwo pana prezydenta Andrzeja Dudy jest bardzo wyraźne, to nie jest tak - jak niektórzy przewidywali - że to będzie jakieś zwycięstwo o głos, że to będzie taki wynik łeb w łeb, z lekkim wskazaniem na jednego z konkurentów. To jest bardzo wyraźny wynik. – powiedział w środę Sasin w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

PKW podała oficjalne wyniki wyborów w poniedziałek na wieczornej konferencji prasowej. W wyborach na prezydenta Andrzej Duda uzyskał 51,03 proc. głosów – zagłosowało na niego 10 mln 440 tys. 648 wyborców.

Z kolei Rafał Trzaskowski osiągnął wynik 48,97 proc. – zagłosowało na niego 10 mln 018 tys. 263 osób. Frekwencja wyborcza w drugiej turze głosowania wyniosła 68,18 proc.

Zespół prasowy Sądu Najwyższego poinformował, że na razie we wtorek w SN zarejestrowano pięć protestów wyborczych. Można je wnosić do czwartku włącznie, muszą być one sformułowane na piśmie, nie można kanałami elektronicznymi.


Rzecznik rządu: To naturalne, że zaplecze polityczne prezydenta wspiera go w kampanii
– Rozumiem, że opozycja będzie dzisiaj szukała przyczyn swojej porażki wszędzie indziej, a nie we własnych szeregach i w tym, jaką politykę prowadzi przez kilka ostatnich lat, a nie w tym, że nie ma oferty dla Polaków – ocenił w środę Sasin.

Zdaniem Sasina „opozycja nie może w żaden sposób szukać powodów swojej porażki gdzieś poza sobą”.

– To jest coś, co powinno skłonić opozycję do pewnego rachunku sumienia i takiego przemyślenia swojej taktyki. Taktyka totalnej opozycji doprowadziła Platformę Obywatelską i jej kandydata Rafała Trzaskowskiego w tych ostatnich wyborach do klęski. Ja bym apelował do opozycji, by się opamiętała i zaczęła myśleć trochę takimi kategoriami normalnej politycznej rywalizacji, a nie gry politycznej obliczonej na zniszczenie przeciwnika – powiedział wicepremier.


Najpóźniej 3 sierpnia Sąd Najwyższy rozstrzygnie o ważności wyborów prezydenckich

Kalendarz transmisji

Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
09-08-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych