zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Wiceszefowa KE będzie rozmawiała z najwyższymi przedstawicielami polskich władz

15:33, 27.01.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova ma się spotkać z przedstawicielami najwyższych polskich władz, w tym z ministrem sprawiedliwości, marszałek Sejmu i prezes Trybunału Konstytucyjnego. Rozmowy mają się odbyć we wtorek, 28 stycznia, w Warszawie.


Podziel się:   Więcej

Informację o planowanych spotkaniach podała Polska Agencja Prasowa powołując się na swoje źródło w strukturach unijnych.

Według wspomnianego źródła krąg możliwych rozmówców Jourovej obejmuje obok Zbigniewa Ziobry, Elżbiety Witek i Julii Przyłębskiej również marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, ministra do spraw europejskich Konrada Szymańskiego, I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Gersdorf i rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara, jak też przedstawicieli Krajowej Rady Sądownictwa.

Ostateczna lista warszawskich spotkań wiceprzewodniczącej KE zostanie zatwierdzona w poniedziałek.


Müller o wniosku KE do TSUE: Kwestie regulacji wymiaru sprawiedliwości domeną krajową
Wypowiedź rzecznika KE

W piątek na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Christian Wigand oświadczył, że „KE nie ma wątpliwości co do prawomocności Sądu Najwyższego w Polsce, ale ma je w odniesieniudo Trybunału Konstytucyjnego”. Wypowiedź padła w kontekście tzw. uchwały SN zakazującej orzekania sędziom mianowanym w ostatnich latach.

Gremium, które podjęło uchwałę, zebrało się na posiedzeniu w ramach procedury zawieszonej wcześniej w związku z rozpoczęciem postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym.

Wypowiedź Wiganda jako niedopuszczalną oceniło Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Do MSZ wezwano w tej sprawie przedstawiciela KE w Polsce, Marka Prawdę.

Vera Jourova jest działaczką czeskiej partii ANO2011 premiera Andreja Babisza. W przeszłości sama była oskarżona o korupcję, ale została uniewinniona. W kwietniu 2019 r. czeska policja publicznie oświadczyła, że zasadne jest przeprowadzenie postępowania o defraudacjeprzeciw Babiszowi (urzędującemu premierowi). Wszczęcia takiej procedury domagało 250 tys. uczestników antyrządowej demonstracji w Pradze. Kilka miesięcy później postępowanie umorzono.


Ustawa o sądach powszechnych i SN do podpisu prezydenta

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych