zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Wideokonferencja unijnych przywódców ws. budżetu UE i funduszu odbudowy

11:07, 19.06.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Rozpoczęła się wideokonferencja unijnych przywódców w sprawie tego, jak ma wyglądać unijny fundusz odbudowy po koronakryzysie i nowy wieloletni budżet. Choć panuje przekonanie, że porozumienia w tej sprawie w piątek nie będzie, to jednocześnie jest oczekiwanie na zbliżenie stanowisk.


Podziel się:   Więcej

„Trwa wideokonferencja liderów Rady Europejskiej na temat wieloletnich ram finansowych i funduszu naprawczego” – napisał na Twitterze chwilę po godz. 10 Barend Leyts, rzecznik szefa RE Charlesa Michela.

Podziały wśród państw w sprawie tego, jak ma wyglądać unijny fundusz odbudowy po koronakryzysie i nowy wieloletni budżet, są duże.

Piątkowa wideokonferencja ma być wstępem do fizycznego szczytu, który szef Rady Europejskiej Charles Michel planuje zorganizować w lipcu w Brukseli. Nie jest jednak jeszcze znana data potencjalnego spotkania. Pierwotny projekt wieloletnich ram finansowych, który został zaprezentowany w maju 2018 roku, okazał się bardzo trudny do zaakceptowania przez unijne stolice. Szczyt w lutym br. w tej sprawie, jeszcze przed pandemią COVID-19, zakończył się fiaskiem.

Obecny projekt budżetu oparty jest o lutową propozycję kompromisu, ale z dodatkowym elementem środków na ożywienie gospodarcze. To mechanizm odbudowy, w ramach którego KE proponuje 750 mld euro dla państw członkowskich.


Premier Morawiecki weźmie udział w szczycie przywódców Unii Europejskiej


Przyjęcie funduszu odbudowy to nie tylko szczyt, ale i decyzja krajowych parlamentów
Minister ds. europejskich Konrad Szymański mówił w środę PAP, że projekt funduszu odbudowy daje nowe otwarcie w negocjacjach dotyczących wieloletniego budżetu UE.

Polska przed szczytem UE w tej sprawie podkreśla, że fundusz musi być dostępny dla gospodarek Europy Środkowej. Projekt przewiduje, że nad Wisłę trafiłaby trzecia największa suma w całej UE – 63,8 mld euro w pożyczkach i grantach. Więcej dostaliby tylko Włosi i Hiszpanie.


Rozmowy, według wstępnego planu, mają zakończyć się w piątek po południu.


Premier: Kryzys związany z pandemią koronawirusa może być punktem zwrotnym w historii UE

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
26-09-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych