zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Wideokonferencja unijnych przywódców ws. pandemii

22:21, 29.10.2020;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

Szefowie państw i rządów krajów unijnych w czwartek wieczorem podczas wideokonferencji rozmawiali o możliwej koordynacji środków w walce koronawirusem.


Podziel się:   Więcej

Siła drugiej fali zaskoczyła kraje unijne


Pandemia przybiera na sile w całej Europie. Według najnowszych danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w krajach UE, Wielkiej Brytanii oraz państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego wykryto do tej pory 6 mln 694 tys. przypadków. Z powodu COVID-19 zmarło ponad 200 tys. osób.

Siła drugiej fali zaskoczyła kraje unijne. Europa stała się ponownie nowym epicentrum światowym koronawirusa. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen mówiła w środę, że taki stan rzeczy to efekt zbyt wcześnie znoszonych restrykcji.

Liczba zachorowań sprawia, że służby zdrowia dochodzą do swoich granic i muszą być uruchamiane rezerwy. Unijni przywódcy – jak zapowiadał w liście przed wideokonferencją szef Rady europejskiej Charles Michel – mają rozwiać m.in. o szybkich testach antygenowych na COVID-19, wzajemnym uznawaniu tych testów i dostępie do szczepionek.


Premier Morawiecki: Musimy zdusić drugą falę COVID-19


Premier weźmie udział w wideokonferencji UE ws. pandemii

Testy


Testy antygenowe są mniej dokładne od testów PCR, ale tańsze i szybsze. Postrzegane są one jako nadzieja na otwieranie gospodarek pomimo wciąż krążącego w populacji koronawirusa.

Naukowcy z Universytetu Oksfordzkiego opracowali test, który test w stanie zidentyfikować powodującego Covid-19 koronawirusa w mniej niż pięć minut.

Metoda, określana przez autorów jako prosta, ekstremalnie szybka i ekonomiczna pozwala wykryć nienaruszone cząsteczki koronawirusa na podstawie ich charakterystycznych białek (antygenów).

Aby testy takie faktycznie pozwalały na funkcjonowanie społeczeństw i przepływ osób pomiędzy krajami unijnymi potrzebna jest zgoda co do ich uznawania. Teraz niektóre kraje żądają od przyjezdnych wyniku testu, ale nie starszego niż 48 godzin.

Jednak przy bardzo obciążonych laboratoriach czas oczekiwania na wynik testu PRC może być dłuższy niż 48 godzin. dopuszczenie testów antygenowych dla podróżnych mogłoby rozwiązać ten problem.


Szef RE: Nikt nie bagatelizuje pandemii, ale potrzeba więcej współpracy


55 mld euro na walkę ze skutkami pandemii. Komisja PE poparła propozycję KE

Dyskusja nt. szczepionek


Rozmowy liderów unijnych mają dotyczyć też szczepionek. – Obejmuje to potencjalną pracę nad kryteriami dystrybucji między państwami członkowskimi, wspólną listą grup priorytetowych otrzymujących szczepionki oraz zapobieganie zatorom logistycznym – podkreślił przed szczytem szef Rady Europejskiej.

Unijni dyplomaci studzili w czwartek oczekiwania przed wideokonferencją przywódców. – Są tacy, którzy uważają, że należy się wymienić najlepszymi praktykami (...) Nie spodziewałbym się jednak konkretnych rezultatów – mówił zastrzegając anonimowość przedstawiciel jednego z rządów.

Czwartkowe posiedzenie liderów unijnych jest pierwszym z serii spotkań, na najwyższym szczeblu, które mają dotyczyć pandemii. Według nieoficjalnych informacji przed regularnym grudniowym szczytem mogą się odbyć jeszcze dwa wirtualne posiedzenia ws. kryzysu zdrowotnego.


Premier: Musimy utrzymywać naszą jedność i solidarność w centralnej Europie

Kalendarz transmisji

Grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych