zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Wideokonferencja z uczestnikami VII Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” z USA i Kanady

07:39, 26.10.2020;   autor: akune;   źródło: KPRP

Minister Adam Kwiatkowski reprezentował prezydenta Andrzeja Dudę w VII Zjeździe Klubów „Gazety Polskiej” z USA i Kanady Online 2020, który odbył się w niedzielę.


Podziel się:   Więcej

Na rozpoczęcie Zjazdu sekretarz stanu odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do uczestników wydarzenia.

W kolejnej części Zjazdu minister podziękował członkom i sympatykom Klubów „Gazety Polskiej” za ich działalność, aktywność oraz obronę dobrego imienia Rzeczypospolitej Polskiej w świecie.

„Cieszę się, że pokonując trudności związane z pandemią zechcieli Państwo spotkać się dzisiaj – choćby za pośrednictwem łączy internetowych. Regularna, otwarta wymiana myśli i podtrzymywanie osobistych kontaktów to sprawy kluczowe dla każdego środowiska aktywnego w sferze społecznej i politycznej – napisał w liście prezydent Duda.

Jak dodał, widać to również na przykładzie fenomenu Klubów „Gazety Polskiej” w kraju i na obczyźnie.

„Chcą i potrafią Państwo mówić o najważniejszych sprawach naszej narodowej wspólnoty, o wyzwaniach stojących przed Polską, o tym, co to znaczy być dzisiaj polskim patriotą. Angażują się też Państwo w konkretne działania służące realizacji Państwa oczekiwań, inicjatyw i projektów. Serdecznie za to dziękuję – tym bardziej, że są to przekonania i oceny bardzo mi bliskie” – podkreślił. prezydent.


Prezydent o pandemii: Sytuacja jest poważna, ale nie możemy wpadać w panikę
„W roku 2020, dla naszej Ojczyzny niezwykle ważnym i trudnym, pragnę szczególnie podziękować za Państwa wysiłki na rzecz utrzymania stabilnego kursu Polski ku dalszym dobrym zmianom, ku pełnej realizacji wielkiego potencjału drzemiącego w naszym państwie i narodzie, w łączących nas więzach wspólnej mowy, tradycji, historii, kultury i doświadczeń – a także potencjału, jakim dysponuje rozsiana po całym świecie Polonia. Mimo znacznego oddalenia, również Polacy żyjący w Ameryce Północnej oddali Polsce wiele cennych przysług, zapisanych się w naszej historii złotymi zgłoskami” – czytamy w liście prezydenta Dudy.

„Wystarczy wspomnieć czyn zbrojny amerykańskich i kanadyjskich ochotników w Błękitnej Armii Generała Hallera, pomoc rodakom uwięzionym za żelazną kurtyną lub emigrującym za chlebem i wolnością oraz skuteczny lobbing na rzecz wejścia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego. Na przestrzeni ostatnich lat prowadzili Państwo coraz bardziej stanowczą i coraz lepiej skoordynowaną obronę dobrego imienia Rzeczypospolitej oraz prawdy o polskiej historii – a także inne działania na rzecz wzmocnienia naszych transatlantyckich więzów przyjaźni i współpracy” – dodał prezydent.

„Rodakom ze Stanów Zjednoczonych Ameryki pragnę podziękować za to, że przyczynili się do wzmocnienia sił NATO w Polsce o rosnący kontyngent wojsk USA oraz zabiegali o włączenie naszego kraju do amerykańskiego Programu Ruchu Bezwizowego – szczególnie ważnego dla licznych Polaków odwiedzających swoich krewnych oraz dla tych, którzy pragną rozwijać swoją karierę zawodową w oparciu o kontakty nawiązane po drugiej stronie Atlantyku” – napisał w liście Andrzej Duda.


Ustawa o ratyfikacji umowy między Polską a USA z podpisem prezydenta
Prezydent Duda podkreślił, że docenia wszystkie działania i dziękuje za zaangażowanie.

„Znajdujemy się w ważnym momencie naszej historii, pod wieloma względami przełomowym. Również od Państwa determinacji zależy to, czy wielka szansa, którą Polska otrzymała od Opatrzności na przełomie XX i XXI wieku, zostanie dobrze wykorzystana. Nie tylko jako Polacy, ale też jako obywatele swoich państw osiedlenia mogą Państwo istotnie przyczynić się do realizacji wizji, o której mówiłem wielokrotnie, szczególnie na forum Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych” – napisał.

Jak dodał, „ma na myśli świat, w którym tak bliskie Polakom ideały wolności, solidarności i sprawiedliwości nie są tylko pustymi hasłami”.

„W którym także Rzeczpospolita, Kanada i Stany Zjednoczone owocnie współpracują, cieszą się pokojem, bezpieczeństwem, niezależnością, dobrą sławą i równymi szansami rozwoju” – zaznaczył.

„Ufam, że tak jak dotąd – nie zabraknie Państwu zapału i determinacji do urzeczywistniania tej wizji. Raz jeszcze dziękuję za dawany piękny przykład społecznej i patriotycznej aktywności. Życząc interesujących i inspirujących obrad, najserdeczniej Państwa pozdrawiam” – zakończył list prezydent.


Prezydent: Obecność dodatkowych wojsk USA w Polsce będzie korzystna dla regionu

Kalendarz transmisji

Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych