zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Wideoszczyt o pakiecie budżetowym UE i pandemii

18:22, 19.11.2020;   autor: akune;   źródło: IAR

Unijny pakiet budżetowy ma być głównym tematem wideoszczytu z udziałem europejskich przywódców, który rozpoczął się w czwartek po południu. Początkowo szczyt miał być poświęcony wyłącznie walce z pandemią i koordynacji działań, ale po sprzeciwie Polski i Węgier ta sprawa może zdominować wideokonferencję.


Podziel się:   Więcej

Warszawa i Budapeszt poinformowały w poniedziałek, że nie mogą zaakceptować budżetu Unii na 2021-2027 i funduszu odbudowy po pandemii z powodu dołączonych do nich przepisów uzależniających wypłatę funduszy od stanu praworządności. Polska i Węgry argumentują, że brak jest gwarancji poszanowania traktatowych praw krajów członkowskich.

Od poniedziałku z Brukseli i różnych europejskich stolic płyną apele do Warszawy i Budapesztu, by zaakceptowały pakiet budżetowy, bo jego odrzucenie będzie kosztowne dla obywateli i firm w Unii czekających na pieniądze.

Polska, jak mówił premier Mateusz Morawiecki, czeka na konstruktywne propozycje zgodne z unijnymi traktatami. Mechanizm warunkowości nazwał mglistym, niejasnym, niekonkretnym, arbitralnym służącym politycznym decyzjom.

– Dlatego mówimy głośne NIE dla różnych karcących nas niczym dzieci mechanizmów, które w nierówny sposób traktują Polskę i inne kraje członkowskie Unii Europejskiej. To jest gra o suwerenność – mówił w środę w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.


Premier Morawiecki w czwartek weźmie udział w wideokonferencji liderów UE w sprawie pandemii


PE i Rada osiągnęły porozumienie ws. 47,5 mld euro na przeciwdziałanie skutkom COVID–19

Nie należy się spodziewać przełomu


Po czwartkowym wideoszczycie nie należy się spodziewać przełomu. Nie ma na razie rozwiązania patowej sytuacji i trwa poszukiwanie rozwiązań.

– Mogę zapewnić wszystkich, którzy się wahają, że Komisja będzie gwarantować, by w przypadku uruchomienia mechanizmu stosowane były najwyższe standardy obiektywizmu" - powiedział w poniedziałek komisarz do spraw budżetu Johanes Hahn.

Deklaracja dołączona do pakietu budżetowego stwierdzająca, że mechanizm warunkowości nie będzie ani uznaniowy, ani dyskryminujący i będzie stosowany według obiektywnych kryteriów to jedna z rozważanych propozycji przełamania impasu. Nie jest wykluczone, że prawdziwe negocjacje w tej sprawie odbędą się w grudniu, bo wtedy do Brukseli na szczyt mają przylecieć przywódcy 27 krajów.


Premier: UE karząca słabszych, to nie jest Unia, do której wchodziliśmy

Szybkie testy antygenowe


Jeśli natomiast chodzi o pandemię, to unijni przywódcy mają dziś rozmawiać o możliwości ujednolicenia procedur i o wzajemnym uznawaniu szybkich testów antygenowych.

Nie są tak dokładne jak te tradycyjne PCR, ale są szybkie i tanie i pozwalają przesiewać osoby zakażone oraz tropić pola transmisji koronawirusa.

Komisja Europejska opublikowała w środę rekomendacje w tej sprawie.


PE i Rada osiągnęły porozumienie ws. 47,5 mld euro na przeciwdziałanie skutkom COVID–19