zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Większe rekompensaty dla świadków w sądach? Senackie komisje poparły projekt

21:00, 24.11.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Senackie komisje poparły we wtorek projekt zwiększenia rekompensat dla świadków wzywanych do sądów lub przez prokuraturę. Kwota ta – według projektu – miałaby wzrosnąć z 82 do blisko 180 zł. Resort sprawiedliwości zwraca uwagę, że w budżecie nie zabezpieczono na to środków.


Podziel się:   Więcej

budżecie nie zabezpieczono na to środków. O zwiększenie rekompensat dla świadków wielokrotnie apelował Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który jeszcze w marcu zeszłego roku wskazywał, że „w zakresie kosztów, które musi ponieść wezwany do stawiennictwa świadek, przepisy zarówno postępowania cywilnego, jak i karnego są obecnie nieprzystające do rzeczywistych warunków społeczno–gospodarczych”.

Po apelach RPO projekt nowelizacji Kodeksu postępowania karnego oraz Ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych przygotowała senacka komisja ustawodawcza. Podczas wtorkowego posiedzenia tej komisji oraz komisji praw człowieka, praworządności i petycji senatorowie wyrazili akceptację dla dalszych prac nad propozycją.

Projekt poparło 12 senatorów z obu komisji, przeciw było dziewięciu, zaś dwóch wstrzymało się od głosu.

Obecnie przepisy przewidują, że górną granicę należności dla świadka stanowi równowartość 4,6 proc. kwoty bazowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Oznacza to maksymalny zwrot za jednodniową utratę zarobku lub dochodu w kwocie 82,31 zł.

Według projektu maksymalna wysokość zwrotu utraconego zarobku lub dochodu świadka miałaby wzrosnąć do poziomu 10 proc. kwoty bazowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Oznaczałoby to jego podniesienie z 82,31 zł do 178,94 zł.
Inicjatywy nie popiera resort sprawiedliwości. W piśmie do senackich komisji wiceminister Marcin Warchoł wskazał, że „w 2019 r. środki finansowe wydatkowane przez sądy (...) na rzecz osób fizycznych, z przeznaczeniem na zwroty utraconych wynagrodzeń świadków i biegłych wyniosły 1 mln 268 tys. zł, natomiast planowane w 2020 r. wydatki na ten cel wynoszą 1 mln 580 tys. zł”.

Jak dodał wiceminister skutki finansowe zmiany tylko w odniesieniu do sądów powszechnych „mogą zawierać się w przedziale od 1 mln 489 tys. zł do 1 mln 855 tys. zł w skali roku”. „W ustawie budżetowej na 2020 r. oraz w projekcie ustawy budżetowej na 2021 r. w części sądy powszechne nie zostały zabezpieczone skutki finansowe związane z projektowaną zmianą przepisów” – napisał.

Projekt poparły natomiast Naczelna Rada Adwokacka, Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” oraz Stowarzyszenie Prokuratorów „Lex Super Omnia”.

RPO argumentował zaś, że „w większości przypadków, konieczność składania zeznań uniemożliwia osobie wezwanej wykonywanie w pracy lub prowadzenie innej działalności zarobkowej przez znaczną cześć dnia pracy albo wręcz przez jego całość”. Tymczasem ze skarg obywateli kierowanych do Rzecznika wynikało, że przepisy o zwrocie kosztów stawiennictwa – zarówno w sprawach cywilnych, jak i karnych – nie przystają do rzeczywistości, a zasady ustalania rekompensat mają już prawie 30 lat.

Kalendarz transmisji

Styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
24-01-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych