zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

„Większej transparentności wymagają kwestie dochodów niektórych eurodeputowanych”

17:36, 25.01.2023;   autor: msies;   źródło: PAP

W Brukseli często mówi się o tym w kuluarach, że te działania lobbingowe mają bardzo daleko idący charakter i one wymagają większej transparentności i tak samo większej transparentności wymagają kwestie dochodów niektórych eurodeputowanych – ocenił rzecznik rządu Piotr Müller.


Podziel się:   Więcej

W Sejmie w środę odbyło się posiedzenie komisji ds. UE, która przeprowadziła debatę na temat procedur antykorupcyjnych i antylobbingowych w Parlamencie Europejskim, w związku z aferą jaką niedawno wykryto.

Pytany w Sejmie o sytuację dotyczącą korupcji w PE rzecznik rządu podkreślił, że sygnały o kolejnych zaangażowanych w sprawę są niepokojące. – To oznacza, że w Parlamencie Europejskim dochodziło do wielopoziomowego oddziaływania, jeżeli chodzi o decyzje – powiedział.

– W Brukseli często mówi się o tym w kuluarach, że te działania lobbingowe mają bardzo daleko idący charakter i one wymagają większej transparentności i tak samo większej transparentności wymagają kwestie dochodów niektórych eurodeputowanych – stwierdził. – Widzimy w oświadczeniach majątkowych pewne dochody, które nie mają jasnego kierunku pochodzenia. Po prostu uczciwie byłoby odpowiedzieć na pytania, skąd one pochodzą, wtedy te wątpliwości byłyby rozwiewane, a tak niestety narastają znaki zapytania – podkreślił Müller.


Komisja ds. UE: afera korupcyjna w PE to nie Marokogate ani Katargate; to Russiagate
W ocenie polityka, „wszyscy posłowie do Parlamentu Europejskiego powinni być sprawdzeni, jeżeli są jakiekolwiek podejrzenia” . Stwierdził, że nie ma sygnału, aby był wśród nich ktoś z PiS. – Pojawiają się wątpliwości, co do kwestii Radosława Sikorskiego, skąd pochodzą jego dodatkowe środki finansowe i mógłby je szybko rozwiać. Być może tam nie ma żadnych złych rzeczy, ale wystarczy o tym po prostu powiedzieć – dodał.

W artykule opublikowanym w grudniu ub.r. przez brukselski portal Politico przypomniano, że eurodeputowany PO Radosław Sikorski zarabiał 40 tys. euro miesięcznie „za nieokreślone »konsultacje«”. Tekst opisuje szereg kontrowersyjnych praktyk europosłów, które w końcu – według autorów – musiały skończyć się skandalem, tj. aresztowaniem wiceprzewodniczącej PE Evy Kaili.

Afera korupcyjna w Parlamencie Europejskim wybuchła w grudniu wraz z aresztowaniem byłej wiceprzewodniczącej PE, greckiej socjalistki Evy Kaili, która jest podejrzewana o branie ogromnych łapówek od Kataru. Jej adwokat Michalis Dimitrakopoulus poinformował w grudniu, że obrona złożyła wniosek, by zeznawała z wolnej stopy, z użyciem nadzoru elektronicznego, jednak prokuratura się do niego nie przychyliła. W efekcie Kaili pozostanie w areszcie tymczasowym w Belgii co najmniej do 22 stycznia.


Skandal korupcyjny dot. wiceszefowej PE: w środę debata, w czwartek głosowanie nad rezolucją

Kaili pod lupą greckiego urzędu ds. prania pieniędzy


Śledztwo w jej sprawie trwa także w Grecji, gdzie również grozi jej więzienie. Jeśli Kaili zostanie uznana za winną w Grecji, wyrok wydany przez krajowy organ sądowy będzie najprawdopodobniej surowszy niż ten w Belgii, gdzie kary za tego rodzaju przestępstwa są łagodniejsze – od 3 do 5 lat pozbawienia wolności. W ojczystym kraju grozi jej 15 lat więzienia.

W Grecji Kaili jest m.in. pod lupą urzędu ds. prania pieniędzy. Śledztwo w jej sprawie ma doprowadzić do ustalenia, czy przywoziła z zagranicy niezadeklarowane środki finansowe i inwestowała je w Grecji, głównie w nieruchomości.

Kto jeszcze zamieszany w aferę?


Kaili nie jest jedyną negatywną bohaterką afery korupcyjnej w PE. W sprawę zamieszana jest również jej rodzina i bliscy. W areszcie przebywa też Pier Antonio Panzeri, były włoski europoseł. Jest założycielem organizacji pozarządowej Fight Impunity. W związku z aferą korupcyjną postawiono mu zarzuty. Rozpatrzenie wniosku Panzeriego o zwolnienie z więzienia zostało odroczone do 26 stycznia.

Europoseł Mark Tarabella to z kolei wiceprzewodniczący delegacji PE ds. stosunków z państwami Półwyspu Arabskiego. Jego dom został przeszukany przez belgijską policję. Zawiesił on swoje członkostwo w grupie Socjalistów i Demokratów.

Na początku stycznia przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola wszczęła pilną procedurę uchylenia immunitetu dwóch europosłów na wniosek belgijskich organów sądowych. Chodzi o Andreę Cozzolino i Tarabellę.


Parlament Europejski odwołał Evę Kaili ze stanowiska wiceprzewodniczącej

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
21-03-2023
  • Posiedzenia sejmowych komisji stałych NA ŻYWO
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych