zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Wiele sygnałów wskazuje na masowe oszustwa wyborcze na Białorusi”

12:21, 11.08.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Wiele sygnałów wskazuje na masowe oszustwa wyborcze na Białorusi, tak więc nie możemy uznać tego wyboru za uprawniony – napisał w oświadczeniu szef delegacji Parlamentu Europejskiego do spraw relacji z Białorusią, europoseł Robert Biedroń.


Podziel się:   Więcej

„Wiele sygnałów wskazuje na masowe oszustwa wyborcze, tak więc nie możemy uznać tego wyboru za uprawniony. Z wielkim niepokojem byliśmy świadkami pogarszania się sytuacji w zakresie praw człowieka i środowiska wyborczego na wszystkich etapach procesu wyborczego” – napisał Biedroń w oświadczeniu.

Wezwał też białoruskie władze do wypełnienia zobowiązań międzynarodowych i zaleceń Komisji Weneckiej oraz OBWE, zwłaszcza tych związanych z „rażąco niezrównoważonym składem obwodowych komisji wyborczych, szykanami administracyjnymi podczas procesu rejestracji oraz brakiem przejrzystości w procesie liczenia głosów”.

Biedroń pisze, że aparat bezpieczeństwa Alaksandra Łukaszenki przeprowadził na pełną skalę rozprawę z kontrkandydatami na prezydenta, opozycjonistami, dziennikarzami i obywatelami, którzy uczestniczyli w pokojowych i legalnych działaniach polegających na zbieraniu podpisów w całym kraju.

„Jesteśmy głęboko przekonani, że demokratyczny rozwój Białorusi doprowadziłby do stabilności i dobrobytu gospodarczego, umocniłby jej suwerenność i utorował drogę do zacieśnienia współpracy z UE. Niestety ta szansa została przegapiona” – podsumował.

Podkreślił, że będzie domagał się przywrócenia sankcji wymierzonych w białoruskich urzędników odpowiedzialnych za masowe fałszowanie głosów, a także poważne naruszenia praw człowieka i podstawowych wolności. „Będziemy także nalegać, aby reżim został pozbawiony jakiegokolwiek wsparcia finansowego UE. Jednocześnie UE będzie nadal wspierać białoruskie społeczeństwo obywatelskie, w tym za pomocą środków finansowych” – napisał.

Premier zaapelował o zwołanie nadzwyczajnego szczytu RE ws. Białorusi
Według wstępnych wyników w wyborach na Białorusi zwyciężył urzędujący prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zdobywając 80,23 proc. głosów. Jego główna rywalka Swiatłana Cichanouska otrzymała 10,09 proc.

Niezależni obserwatorzy twierdzą, że w czasie wyborów dochodziło do licznych nieprawidłowości, a frekwencja w lokalach wyborczych była zawyżana. Żadnych nieprawidłowości w przebiegu wyborów nie zaobserwowali obserwatorzy poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw.

A niedzielę wieczorem na ulicach Mińska doszło do protestów, które zostały stłumione przez siły bezpieczeństwa. Według centrum obrony praw człowieka Wiasna w wyniku tych starć zginęła co najmniej jedna osoba, a trzy zostały poważnie ranne. MSW Białorusi zdementowało informację o śmierci jednego z uczestników protestów. W poniedziałek podało, że w noc po wyborach zatrzymano w całym kraju około 3 tys. osób za udział w zgromadzeniach masowych odbywających się bez zezwolenia; w tym około 1000 w Mińsku i ponad 2 tys. w innych miastach.

Prezydenci Polski i Litwy wystąpili ze wspólnym apelem do władz w Mińsku

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
19-09-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych
header("X-php: 103");