zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Wielki artysta”. List pary prezydenckiej do uczestników mszy za duszę Krzysztofa Pendereckiego

15:28, 02.04.2020;   autor: akune;   źródło: KPRP

Odszedł wybitny polski kompozytor i dyrygent, który w swoich utworach łączył tradycję z nowatorstwem, czerpiąc inspirację z doświadczenia polskiej historii – napisała para prezydencka do uczestników mszy żałobnej za duszę śp. Krzysztofa Pendereckiego.


Podziel się:   Więcej

„Przesyłamy wyrazy głębokiego współczucia wszystkim Państwu, pogrążonym w smutku po śmierci śp. Krzysztofa Pendereckiego. W obecnych szczególnych okolicznościach, w skromnej świątyni parafialnej, w gronie najbliższych żegnają Państwo człowieka niezwykłego i wielkiego artystę, który wyznaczył nowe drogi rozwoju muzyki współczesnej” – napisała w liście para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

„Odszedł wybitny polski kompozytor i dyrygent, który w swoich utworach łączył tradycję z nowatorstwem, czerpiąc inspirację z doświadczenia polskiej historii. Pozostawił wiele znakomitych dzieł, interpretowanych przez doskonałych wykonawców w najsłynniejszych salach koncertowych na całym świecie. Jesteśmy przekonani, że weszły one już na trwałe do kanonu kultury światowej” – czytamy w liście.

„Wyrazem powszechnego uznania dla kunsztu i dorobku Krzysztofa Pendereckiego były liczne nagrody i tytuły oraz najwyższe odznaczenia państwowe polskie i zagraniczne, na czele z Orderem Orła Białego i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jako zasłużony nauczyciel akademicki i długoletni rektor Akademii Muzycznej w Krakowie, Krzysztof Penderecki był też mistrzem i wychowawcą wielu znakomitych uczniów, którzy – wierzymy – będą nadal godnie kontynuować Jego misję – napisała w liście para prezydencka.

„Osobiście ze szczególnym wzruszeniem wspominamy uroczysty koncert z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, podczas którego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie rozbrzmiało Polskie Requiem. Monumentalny utwór chóralny, doskonale oddający dzieje i losy Polaków w XX wieku, wywarł głębokie wrażenie na słuchaczach – szefach delegacji zagranicznych uczestniczących w obchodach. Jesteśmy za to ogromnie wdzięczni” – dodali Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

„Składając Państwu kondolencje, wyrażamy nadzieję, że niebawem szerokiemu gronu publiczności, melomanów i wielbicieli talentu oraz twórczości Mistrza dane będzie wyrazić cześć i publicznie uhonorować Jego zasługi podczas uroczystości pogrzebowych” – dodała para prezydencka.

„Wieczne odpoczywanie racz Mu dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci” – zakończyła list para prezydencka.