zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Wielokulturowe dziedzictwo Łodzi na liście Pomników Historii

19:10, 17.02.2015;   autor: msies;   źródło: PAP

– Przecież to nie chodzi tylko o zabytek historii, chodzi o dzieło aktualne, którym jest rewitalizacja i wydobycie tej wielkości, niezwykłości z tego co zostało z lat poprzednich – powiedział Bronisław Komorowski, wręczając prezydent Łodzi Hannie Zdanowskiej rozporządzenia o nadaniu miastu tytułu Pomnika Historii.


Podziel się:   Więcej

Podczas uroczystości w Pałacu Poznańskiego prezydent podkreślił, iż przyznając Łodzi zaszczytny tytuł Pomnika Historii, może podziękować i podkreślić to, co udało się zrobić, a udało się bardzo wiele w zakresie ochrony zabytków, przywracania blasku wielkiego niezwykłego miasta przemysłowego, ale może również przyłożyć rękę do nawet bardziej ambitnych i koniecznych planów dalszego działania.

Podkreślił, że obok wspaniale zrewitalizowanych i przywróconych do swojej świetności obiektów w Łodzi zostało jeszcze ok. 200 pałaców fabrykanckich i 5 tys. domów, willi i kamienic, które także mają wartość zabytkową.

– To jest gigantyczne wyzwanie. Chciałbym tytuł Pomnika Historii potraktować jako mój wkład również w to, aby pani prezydent i miastu było po prostu łatwiej sięgać także po pieniądze na kontynuowanie tego niezwykłego, a bardzo potrzebnego dzieła – mówił podczas uroczystości Komorowski.

Jak mówił, po złotym okresie świetności i rozwoju zostają zabytki, ślady tej wielkości, także rodzin i ich młodych, ale niesłychanie wielkich pieniędzy, które zostawiły niezwykłe zabytki.

Zdaniem prezydenta są one warte tego, aby także kształtowały nasze współczesne postawy, przede wszystkim postawy ambicji, aby potrafić wykorzystać przeszłość na rzecz współczesności, na rzecz przyszłości.
 
 
 
...
 
– Ale także wykorzystać postawy ludzkie, które dały tą wielkość miastu – odwagę w podejmowaniu działalności gospodarczej, odwagę bycia na tamte czasy ludźmi bardzo nowoczesnymi, potrafiącymi chwytać w lot tę niezwykłą szansę, która stała wtedy przed gospodarką europejską, także przed gospodarką polską – dodał.

Zaznaczył, że przyznając ten zaszczytny tytuł ma świadomość, że to nie tylko z tytułu funkcjonowania tutaj zabytków, ale także wielkiego dzieła, które jest dziełem aktualnym – rewitalizacji. – Bo przecież to nie chodzi tylko o zabytek historii, chodzi o dzieło aktualne, którym jest rewitalizacja i wydobycie tej wielkości, niezwykłości z tego co zostało z lat poprzednich. To jest dzieło, które musi trwać i które powinno być naśladowane także w innych miastach – dodał prezydent.

Z Pałacu Poznańskiego prezydent przejechał zabytkowym trambusem ul. Piotrkowską pod Urząd Miasta Łodzi, gdzie odsłonił tablicę upamiętniającą wpisanie wielokulturowego krajobrazu miasta przemysłowego na listę Pomników Historii.

– Cieszę się, że ten tytuł będzie upamiętniony na trwałe. Został nadany z głębokim przekonaniem i z serca za dokonania związane z rewitalizacją zabytków w mieście – podkreślił prezydent.

Tytuł Pomnika Historii dla łódzkich obiektów

Wśród łódzkich obiektów objętych tytułem Pomnika Historii znajdują się m.in. dawna fabryka Ludwika Geyera, czyli tzw. Biała Fabryka przy ul. Piotrkowskiej, wraz z zabudową rezydencjonalną oraz parkiem i skansenem miejskiej architektury drewnianej.

Na wielokulturowy krajobraz miasta przemysłowego składa się też zespół fabryczno-mieszkalny Karola Wilhelma Scheiblera m.in. zabytkowe XIX-wieczne osiedle robotnicze Księży Młyn, pałac, w którym mieści się obecnie Muzeum Kinematografii, dawny budynek straży pożarnej, zespół willowy Herbstów z parkiem oraz Park Źródliska.

Wśród wyróżnionych tytułem obiektów są też pałac Izraela Poznańskiego przy ul. Ogrodowej, w którym mieści się obecnie Muzeum Miasta Łodzi, wraz z biurem fabrycznym i przędzalnią wysoką (obecnie hotel andel's) oraz ogrodzeniem z monumentalną bramą, a także układ urbanistyczno-przestrzenny głównej ulicy miasta – Piotrkowskiej – na całej jej długości wraz z pl. Wolności do pl. Niepodległości.

W granicach Pomnika Historii są także dwie łódzkie zabytkowe nekropolie – trójwyznaniowy Stary Cmentarz przy ul. Ogrodowej, m.in. z monumentalną kaplicą Scheiblerów, oraz Cmentarz żydowski przy ul. Brackiej z Mauzoleum Poznańskiego.

Tytuł od prezydenta

Pomniki Historii ustanawiane są od 1994 r. Prezydent w rozporządzeniu może uznać za Pomnik Historii m.in. obiekty architektoniczne, krajobrazy kulturowe, układy urbanistyczne oraz obiekty budownictwa obronnego, o szczególnej wartości dla kultury. Określa też w rozporządzeniu jego granice. Wniosek do prezydenta o wpisanie obiektu na listę Pomników Historii składa minister kultury i dziedzictwa narodowego po uzyskaniu opinii Rady Ochrony Zabytków.

Przed Łodzią to wyróżnienie nadano 58 zabytkom. Do tego elitarnego grona należą m.in. zespół klasztorny na Jasnej Górze, pole bitwy pod Grunwaldem, Kanał Elbląski oraz historyczne zespoły Krakowa i Warszawy. Minister kultury może również przedstawić Komitetowi Dziedzictwa Światowego UNESCO wniosek o wpisanie Pomnika Historii na Listę Światowego Dziedzictwa.

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
26-09-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych