zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Wieloletnia polityka państwa na rzecz pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce

18:49, 15.10.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Rada Ministrów zaakceptowała we wtorek uchwałę w sprawie przyjęcia dokumentu „Polityka wieloletnia państwa na rzecz pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce” z uwzględnieniem etapów prac zainicjowanych w 2018 r. – poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.


Podziel się:   Więcej

W komunikacie CIR wskazano, że rząd chce zapewnić wysoką jakość, bezpieczeństwo i dostępność do opieki pielęgniarskiej dla pacjentów. Chodzi m.in. o zwiększenie liczby pielęgniarek i położnych, powstrzymanie emigracji zarobkowej, zmotywowanie absolwentów do podejmowania pracy w zawodzie oraz utrzymanie na rynku pracy pielęgniarek i położnych, w tym nabywających uprawnienia emerytalne.

Cele polityki wieloletniej państwa na rzecz pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce to m.in. zwiększenie liczby studentów i poprawa jakości kształcenia na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo. Działania doprowadzić mają także do zmiany w systemie kształcenia podyplomowego oraz do poprawy warunków pracy pielęgniarek i położnych.

Celem jest również wprowadzenie do systemu opieki zdrowotnej zawodu wspomagającego pracę pielęgniarek w bezpośredniej opiece nad pacjentem oraz określenie ról i kompetencji pielęgniarek i położnych w systemie ochrony zdrowia.

Polityka ma doprowadzić także do wypracowania przepisów dotyczących liczby oraz kwalifikacji pielęgniarek i położnych realizujących świadczenia gwarantowane w poszczególnych zakresach świadczeń oraz wypracowania mechanizmów motywujących podmioty lecznicze, posiadające umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, do określenia minimalnych norm zatrudniania

CIR podał, że środki finansowe przewidziane na realizację planowanych działań będą pochodzić z budżetu państwa, Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (w 2019 r.), Funduszu Pracy (w 2020 r.), środków innych jednostek sektora finansów publicznych i środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej.

Łatwiejszy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej. Nowela z podpisem prezydenta

Kalendarz transmisji

Listopad 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych