zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Wielu sukcesów w pełnieniu zaszczytnej misji”. Prezydent gratuluje nowej prezydent Słowacji

12:29, 01.04.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda przekazał Zuzanie Czaputovej gratulacje w związku z wyborem na urząd prezydenta Słowacji i zaprosił ją do złożenia wizyty w Polsce – poinformował w poniedziałek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.


Podziel się:   Więcej

Państwowa Komisja Wyborcza na Słowacji potwierdziła w niedzielę obliczenia Urzędu Statystycznego i podała, że w sobotniej II turze wyborów prezydenckich zwyciężyła Zuzana Czaputova z 58,4 proc. głosów. Czaputova będzie pierwszą kobietą prezydentem Słowacji.

Krzysztof Szczerski poinformował, że prezydent Duda „w weekend był w kontakcie telefonicznym zarówno z ustępującym prezydentem Andriejem Kiską jak i z prezydent-elekt Zuzaną Czaputovą”.

Minister dodał, że w czasie rozmowy telefonicznej z Czaputovą prezydent pogratulował jej wyboru na urząd prezydenta Słowacji oraz zaprosił ją do złożenia wizyty w Polsce. – Prezydent elekt zapewniła z kolei prezydenta Dudę o chęci kontynuacji dobrej współpracy pomiędzy prezydentami Polski i Słowacji – powiedział Szczerski.


Słowacja: Zuzana Czaputova wygrała wybory prezydenckie

„Słowacja zawsze może liczyć na przychylność i solidarność Polski”

W poniedziałek Andrzej Duda skierował też depeszę gratulacyjną do Zuzany Czaputovej, w której wyraził przekonanie, że „tradycyjnie przyjazne i bliskie stosunki między naszymi państwami i narodami będą się nadal dynamicznie rozwijać” w czasie jej prezydentury. „Mam nadzieję, że znakomita dotąd współpraca Polski i Słowacji zostanie utrzymana i pogłębiona” – oświadczył prezydent.

Jak podkreślił, w ostatnich latach Polska i Słowacja z powodzeniem rozwijały dwustronne relacje politycznie i gospodarcze. „Słowacja jest ważnym partnerem Polski w takich prezydenckich przedsięwzięciach jak Inicjatywa Trójmorza, Bukareszteńska Dziewiątka oraz Grupa Wyszehradzka” – napisał polski prezydent.

„Warszawa i Bratysława wnoszą także konstruktywny i konkretny wkład do zapewnienia bezpieczeństwa w Europie. Działając na rzecz wzmocnienia więzi transatlantyckiej, jesteśmy aktywnymi podmiotami w Unii Europejskiej i NATO” – podkreślił Andrzej Duda. Zapewnił, że „Słowacja zawsze może liczyć na przychylność i solidarność Polski”.


„Mam nadzieję, że zechce Pani kontynuować dobrą tradycję bezpośrednich relacji miedzy prezydentami naszych państw. W tym kontekście pragnę zaprosić Panią Prezydent do złożenia wizyty w Polsce przy najbliższej możliwej okazji” – napisał prezydent w depeszy.

Zaprzysiężenie nowej, najmłodszej w historii prezydent Słowacji zaplanowano na 15 czerwca. W rozmowie z telewizją publiczną RTVS Czaputova zapowiedziała, że najpierw zaplanowała kilkudniowy urlop, a później będzie kompletować grono współpracowników i doradców, którzy później stworzą jej kancelarię. Do czasu inauguracji chce także przeprowadzić rozmowy z przedstawicielami partii politycznych.


Słowacy wybierają prezydenta. Faworytką Zuzana Czaputova

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych