zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

„Wierzę, że pielgrzymi będą opowiadali o Polsce bezpiecznej i tolerancyjnej”

07:29, 01.08.2016;   autor: MNAR, akune;   źródło: TVP Info

– Chcę podziękować polskim rodzinom, które przyjęły pielgrzymów na czas Światowych Dni Młodzieży. Bo pielgrzymi patrzą na nasz kraj przez pryzmat tego, co zobaczyli w tych rodzinach. Wyjeżdżają szczęśliwi, zachwyceni – tak premier Beata Szydło podsumowywała w niedzielę w TVP Info Światowe Dni Młodzieży w Polsce.


Podziel się:   Więcej

– Wierzę, że będą opowiadali o Polsce roześmianej, spokojnej, bezpiecznej i tolerancyjnej. O miejscu, gdzie mieszkają fantastyczni ludzie – powiedziała szefowa rządu.

W niedzielę zakończyły się Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

– Wy jesteście nadzieją przyszłości i to prawda, ale pod dwoma warunkami – mówił papież Franciszek w czasie spotkania z wolontariuszami ŚDM.

– Pierwszy warunek to pamięć. Pamiętajmy o miejscu, z którego pochodzimy, o rodzinie, o całej historii. Drugi warunek, by być nadzieją na przyszłość, to odwaga. Bądźcie dzielni, nie lękajcie się – podkreślał.


Premier: potrzebujemy jedności, wspólnego mianownika, który nas łączy
„Papież przyjechał do Polski w szczególnym momencie”

Premier Beata Szydło, pytana o to, jak ocenia ŚDM podkreślała, że „na pewno było to i ogromne wyzwanie organizacyjne”. Zwróciła uwagę, że nad bezpieczeństwem pielgrzymów czuwało ponad 40 tys. funkcjonariuszy.

– Prywatnie muszę powiedzieć, że papież Franciszek przyjechał do Polski w szczególnym momencie. Gdy wydaje się, że w wielu miejscach w Europie, ale także w Polsce, odczuwalny jest kryzys wiary. To człowiek mówiący w prosty sposób i zwykłym językiem docierającym do wszystkich – mówiła premier Szydło.

Szefowa rządu przypomniała, że gdy kilka tygodni wcześniej spotkała się z Franciszkiem w Watykanie, to papież zrobił na niej bardzo duże wrażenie. – Muszę powiedzieć, że jest to ciepły człowiek. Wprowadził taką atmosferę, że nie czułam się stremowana. Rozmawialiśmy tak „po prostu”. Jakbyśmy się od dawna, dobrze znali. Był bardzo ciekawy Polski – mówiła.

Premier ujawniła, że papieża Franciszka interesowała kwestia uchodźców. – Opowiadałam papieżowi, że do Polski przyjechało bardzo wielu obywateli Ukrainy, którzy znaleźli tu schronienie i pracę, uciekając przed wojną. Oficjalne dane mówią o 800 tys. osób. To serce, które dajemy innym – dodała.


Rozmowa premier z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej o „wyzwaniach współczesnego świata”
„Dziękuję rodzinom”

Beata Szydło nie kryła wzruszenia, gdy dziennikarz TVP Info zapytał ją o to, jak jest „wychowywać dziecko dla Boga”. Syn szefowej rządu – Tymoteusz – został w maju wyświęcony na diakona. – Tego się nie da tak łatwo słowami opisać. Jestem niezwykle dumna z mojego syna. Wybrał drogę piękną i wspaniałą, ale niełatwą. Dla mnie uczestniczenie w ŚDM było wielką przyjemnością, kiedy tak wielu księży i wiele sióstr zakonnych podchodzi i mówi: gratulujemy syna. A Tymek jest bardzo mądrym, młodym człowiekiem. Wie doskonale, że musi służyć Bogu i być człowiekiem wielkiej pokory i miłości do innych. Przed nim jest wielka droga. Wierzę w niego, że wytrwa – wyjaśniała.

Premier wspomniała, że ujęło ją to, że ludzie „cieszyli się z tego, że mogą wyrażać swoja wiarę”. – Nie zdajemy sobie sprawy, że ta normalność, że każdy może pójść do kościoła czy do miejsca, w którym chce oddawać kult, gdzie nikt nie robi problemu, jakiej kto jest wiary, gdzie indziej – w państwach demokratycznych – nie jest do końca normalna. Pokazujemy, że w Polsce jesteśmy szczęśliwymi ludźmi – podkreśliła.

– Chcę podziękować polskim rodzinom, które przyjęły pielgrzymów na czas Światowych Dni Młodzieży. Bo pielgrzymi patrzą na nasz kraj przez pryzmat tego, co zobaczyli w tych rodzinach. Wyjeżdżają szczęśliwi, zachwyceni. I wierzę, że będą opowiadali o Polsce roześmianej, spokojnej, bezpiecznej i tolerancyjnej. O miejscu, gdzie mieszkają fantastyczni ludzie – dodała.


Kempa o wizycie papieża Franciszka: mamy kilka unikatowych symboli
„Robiliśmy selfie czekając na papieża”

Beata Szydło zdradziła, że czekając na pojawienie się papieża Franciszka w oknie przy ul. Franciszkańskiej 3, „robiła selfie” z młodymi pielgrzymami.

Odniosła się także do faktu, że w piątek, w ochronie papieża Franciszka znalazł się płk Andrzej Pawlikowski, szef Biura Ochrony Rządu. – Papież był w tych dniach najważniejszą osobą, więc musiał mieć najlepszą ochronę. Szefowie są od tego, aby pilnować wtedy, gdy trzeba, a nie siedzieć gdzieś tam z boku – mówiła premier.

Zdaniem szefowej rządu, ŚDM były wyjątkowym wydarzeniem, w czasie, którego „policja odnotowała mniej interwencji, niż w normalnym okresie”.

– Państwo funkcjonuje. Wszystkie służby działają. Politycy, którzy snuli czarne scenariusze, aby politycznie w nas uderzyć, pewnie nie mają dzisiaj dobrych humorów. Ale ja im powiem: otwórzcie się, trzeba budować wspólnotę. Polska jest krajem, w którym wiele osób jest katolikami, ale nikt nie zmusza do bycia katolikiem – mówiła.

Szydło odniosła się także do poniedziałkowych obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego. – Historia powinna być oparta o prawdę. Polityka historyczna jest trudna i stanowi pokusę dla wielu polityków, aby ją wykorzystywać. 1 sierpnia bądźmy razem i pokażmy, że ta wspólnota, którą budowaliśmy przez te dni, trwa i będzie trwała nadal – zaapelowała premier.


„Wiara, nadzieja i miłość jest tu odczuwalna na każdym kroku”. Premier i papież odwiedzili szpital w Prokocimiu

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
02-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych