zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Wild: Spółka do budowy szlaków kolejowych związanych z CPK – w najbliższym miesiącu

12:29, 21.06.2018;   autor: akune;   źródło: PAP

– Budowa nowych szlaków kolejowych w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) będzie koordynowana przez spółkę powołaną w najbliższym miesiącu – powiedział w czwartek pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild. Dodał, że jeżeli będzie taka potrzeba, to zostanie też powołana spółka do realizacji budowy.


Podziel się:   Więcej

W czwartek Wild odpowiadał na Twitterze na pytania czytelników „Rzeczpospolitej”. Poinformował, że budowa nowych szlaków kolejowych w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego będzie koordynowana przez „spółkę powołaną w ciągu najbliższego miesiąca”. – Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, powołamy nowa spółką przeznaczoną do realizacji budowy. W razie potrzeby nie wykluczamy zmian ustawowych – podkreślił Wild.

Przypomniał, że inwestycje kolejowe będą współfinansowane ze środków publicznych oraz funduszy europejskich w ramach nowej perspektywy. Z kolei, jak mówił, decyzja co do źródła finansowania węzła CPK nie została jeszcze podjęta.

– Konkretne plany, lista inwestycji, będzie sporządzona jeszcze w tym roku – wskazał pełnomocnik rządu ds. CPK.

Wild dodał, że czas potrzebny studium wykonalności to około 1,5 roku. – W studium wykonalności znajdą się kosztorysy, niezależnie od tego jeszcze w tym roku zostanie przedstawiony program CPK, w którym omówione zostaną inwestycje wchodzące w jego skład – zaznaczył. – Jestem pewien, że inwestycja jest potrzebna – podsumował Wild.


Wild: Trasy kolejowe do CPK wybuduje specjalny podmiot
Jest specustawa

Ustawa o Centralnym porcie Komunikacyjnym weszła w życie w czwartek. Spółka celowa będzie ze 100-proc. udziałem Skarbu Państwa i ma odpowiadać za przygotowanie, realizację programu inwestycyjnego, koordynację oraz kontrolę realizacji przedsięwzięć związanych z CPK.

Kapitał zakładowy spółki celowej ma wynieść co najmniej 10 mln zł i może zostać objęty w zamian za wkłady pieniężne lub niepieniężne. Ponadto, spółka celowa może zostać przekształcona w spółkę akcyjną. Zarząd tej spółki ma składać się z nie więcej niż pięciu osób, a rada nadzorcza z nie więcej niż siedmiu osób. Pełnomocnik ma być przewodniczącym rady nadzorczej spółki celowej.

Skarb Państwa ma rozwiązać spółkę po zrealizowaniu celu, dla którego została utworzona. Może ją również rozwiązać w przypadku niewykonywania lub nienależytego wykonywania zadań.


Powstanie Centralny Port Komunikacyjny. Prezydent podpisał specustawę
Nowe lotnisko ma powstać do końca 2027 r.

Centralny Port Komunikacyjny ma być usytuowany między Łodzią a Warszawą, na jego lokalizację wskazywany jest Stanisławów w gminie Baranów, koło Grodziska Mazowieckiego.

Nowe lotnisko ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie. Docelowo lotnisko będzie mogło być rozbudowane do ok. 100 mln. Lotnisko ma powstać na ok. 3 tys. ha gruntów. Obiekt wraz z towarzyszącą infrastrukturą drogową i kolejową ma kosztować ok. 30-35 mld zł. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejnych 8 lat, do końca 2027 r.

Rząd przekonuje, że budowa nowego portu jest konieczna w związku z tym, że warszawskie Lotnisko Chopina nie może pełnić funkcji dużego portu przesiadkowego. Przepustowość lotniska w Warszawie jest na wyczerpaniu i w związku z dynamicznie rosnącym ruchem lotniczym w regionie, w następnych latach nie będzie w stanie go obsłużyć. W 2017 r. port obsłużył 15,72 mln pasażerów, o 22 proc. więcej niż w 2016 r.


Baranów, Teresin i Wiskitki – trzy gminy wyznaczone na obszar inwestycji CPK

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
01-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych