zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Wirtualne upamiętnienie 80. rocznicy zbrodni katyńskiej

07:30, 07.04.2020;   autor: akune;   źródło: KPRP, PAP

Kancelaria prezydenta zachęca do odwiedzenia strony internetowej będącej wirtualnym upamiętnieniem ofiar zbrodni katyńskiej. „Także w obecnym wyjątkowym czasie Katyń pozostaje symbolem, bez którego nie można zrozumieć historii Polski” – podkreślił prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

W tym roku mija 80 lat od zbrodni katyńskiej – dokonanej przez Sowietów eksterminacji ok. 22 tys. polskich obywateli, w tym oficerów z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku, którzy stanowili elitę II Rzeczypospolitej.

Wirtualne upamiętnienie polskich ofiar NKWD z wiosny 1940 r., z którym można zapoznać się na stronie internetowej www.80rocznicakatynia.pl, powstało - jak podali urzędnicy kancelarii – z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. Z okazji 80. rocznicy tej narodowej tragedii prezydent wystosował specjalne przesłanie.

„My, Polacy, zawsze będziemy pamiętać o Katyniu. Wspominamy go teraz, w 80. rocznicę zbrodni, inaczej niż planowaliśmy – w formie wirtualnej ekspozycji. Bo także w obecnym wyjątkowym czasie Katyń pozostaje symbolem, bez którego nie można zrozumieć historii Polski” – podkreślił Duda.

„Nazwa tego miejsca przypomina o ponad 20 tysiącach naszych rodaków, ludobójczo zgładzonych przez NKWD. Ofiarami zbrodni byli jeńcy wojenni i więźniowie polityczni: zmobilizowani oficerowie rezerwy Wojska Polskiego, żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariusze Policji Państwowej, urzędnicy. Ludzie różnych wyznań, profesji cywilnych, poglądów, którzy stanowili elitę odrodzonego państwa. Tworzyli razem wspólnotę obywatelską niepodległej Rzeczypospolitej. I za wierność Ojczyźnie - za odmowę uznania jej rozbioru przez Rosję sowiecką i hitlerowskie Niemcy” – poświęcili własne życie – dodał.

Prezydent podkreślił także, że Katyń to także symbol walki o prawdę i symbol pamięci, przechowanej w polskich domach mimo pół wieku zniewolenia i fałszowania historii przez reżim komunistyczny.

„Z uznaniem i wdzięcznością wspominamy dziś wszystkich jej depozytariuszy” – napisał Duda, który zaapelował do Polaków, by złożyć hołd ofiarom pochowanym w m.in. w Lesie Katyńskim, Charkowie, Miednoje, a także w Bykowni pod Kijowem.
Wirtualna ekspozycja, która umieszczona jest na planie terenu przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, przedstawia z imienia i nazwiska ofiary zbrodni katyńskiej. Poza listą ofiar i przesłaniem prezydenta na stronie można zapoznać się m.in. z artykułem prof. Tadeusza Wolszy pt. „Nieukarana zbrodnia”, w którym historyk PAN przedstawia genezę i przebieg ludobójstwa dokonanego na polskich obywatelach przez funkcjonariuszy NKWD.

Do zbrodni katyńskiej, w wyniku której zamordowano ok. 22 tys. polskich obywateli, m.in. oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elity II Rzeczypospolitej, doszło wiosną 1940 r. Z polecenia najwyższych władz Związku Sowieckiego, z Józefem Stalinem na czele, masowych zabójstw w Lesie Katyńskim, w Kalininie (obecnie Twer), Charkowie, a także w innych miejscach m.in. na terytorium dzisiejszej Białorusi, dokonali funkcjonariusze NKWD.

Przez wiele lat władze sowieckiej Rosji wypierały się odpowiedzialności za mord, obarczając nią III Rzeszę Niemiecką.


Prezydent złożył kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza w hołdzie pomordowanym w Katyniu