zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Witek: chcemy mocniej usytuować OSP w systemie bezpieczeństwa

11:55, 16.09.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

– Chcemy mocniej usytuować Ochotnicze Straże Pożarne w systemie bezpieczeństwa wewnętrznego państwa - zapowiedziała w poniedziałek w Legnicy marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Dodała, że rząd szczególną wagę przywiązuje do szeroko rozumianego bezpieczeństwa.


Podziel się:   Więcej

Marszałek Sejmu uczestniczyła w poniedziałek w Komendzie Powiatowej PSP w Legnicy w odprawie konsultacyjno-szkoleniowej z prezesami Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP), podczas której przedstawiono sprawozdanie z realizacji zadań Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego w województwie dolnośląskim w latach 2016 - 2019.

Witek przypomniała, że będąc ministrem spraw wewnętrznych i administracji zabiegała o to, aby spotkania z druhami z OSP odbywały się cyklicznie. – Chcemy mocniej usytuować Ochotnicze Straże Pożarne w systemie bezpieczeństwa wewnętrznego państwa - podkreśliła.

Dodała, że rząd szczególną wagę przywiązuje do szeroko rozumianego bezpieczeństwa. – W tym do bezpieczeństwa, które gwarantują nam nie tylko Państwowa Straż Pożarna, ale także, w znaczniej mierze, Ochotnicze Straże Pożarne - zaznaczyła Witek. Jak dodała bez OSP Państwowa Straż Pożarna nie mogłoby sobie poradzić. – To wy jesteście najczęściej pierwsi na miejscu zdarzenia"- zwracała się do druhów OSP marszałek Sejmu.
 
 
 
...
 
Jak zauważyła, zadaniem strażaków nie jest dziś jedynie gaszenie pożarów, a zagrożenia zmieniają się z każdym rokiem. – Dziś wymagania stawiane OSP mają charakter bardzo specjalistyczny. Ochotnicy zaczynają się specjalizować - mówiła.
>
„Należy zainwestować w szkolenia ludzi”

Witek podkreśliła, że rząd wspiera OSP. – To zakup sprzętu, głównie zakup wozów bojowych; dziś już w tej kwestii sytuacja w OSP nie wygląda już tak źle - zaznaczyła. Dodała, że teraz należy zainwestować w szkolenia ludzi należących do OSP.

– Druhowie OSP muszą mieć należne im miejsce w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym; dziś rozwiązania nie dają druhom-ochotnikom należnego im miejsca. Są samorządy, które doceniają obecność OSP na ich terenie i je bardzo wspierają, ale są takie, które z różnych powodów, także finansowych, nie są w stanie wspierać OSP - podkreśliła

Marszałek zaznaczyła też, że nie wszyscy pracodawcy na czas akcji gaśniczej lub ratunkowej chcą zwalniać ochotników z OSP z pracy. – My chcemy to zmienić, stąd propozycja jeszcze w MSWiA, żeby stworzyć dużą ustawę, która umiejscowiłaby OSP w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym jeszcze mocniej niż to jest obecnie – powiedziała Witek.

Marszałek po wizycie w Legnicy udała się do Jeleniej Góry, gdzie odwiedzi Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą nr 1. Odbędzie się tam uroczystość przekazania nowego samochodu gaśniczego.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
28-05-2020
  • 12. posiedzenie Sejmu – dzień drugi 09:00
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych