zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Witek: Nie mogło być innego zachowania niż opuszczenie sali podczas wystąpienia przedstawicielki Rosji

16:26, 21.10.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Nie mogło być innego zachowania z mojej strony – powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która opuściła salę podczas wystąpienia przedstawicielki Rosji podczas Europejskiej Konferencji Przewodniczących Parlamentów Rady Europy w Atenach. Jak dodała, z sali wyszła również delegacja litewska i łotewska.


Podziel się:   Więcej

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz marszałek Senatu Tomasz Grodzki, którzy biorą udział w Europejskiej Konferencji Przewodniczących Parlamentów państw Rady Europy odbywającej się w Atenach, opuścili salę podczas wystąpienia szefowej Rady Federacji Rosyjskiej Walentiny Matwijenko na temat demokracji.

Jedno z głównych wystąpień miała przedstawicielka Rosji. Na znak protestu przeciwko temu po prostu wyszłam. Zapytałam pana marszałka Grodzkiego, czy wyjdzie razem ze mną - powiedział, że tak, więc wyszliśmy – powiedziała w czwartek marszałek Witek.

– Nie mogło być inaczej, dlatego, że Rosja mimo, że jest członkiem Rady Europy, to jednak na każdym kroku łamie prawa człowieka oraz prawa i wolności obywatelskie. Wszyscy to widzimy, wszyscy to krytykujemy, a tutaj na spotkaniu – na Konferencji Przewodniczących Parlamentów Rady Europy – jedno z głównych wystąpień ma Rosjanka. Nie mogło być innego zachowania z mojej strony, Tomasz Grodzki się do tego przyłączył – podkreśliła marszałek Sejmu.

– Wprawdzie to symboliczne, ale musieliśmy w ten sposób zaznaczyć nasz sprzeciw wobec łamania praw człowieka i obywatelskich w Rosji – dodała.


Witek opuściła salę podczas wystąpienia szefowej rosyjskiej Rady Federacji nt. demokracji
Jak poinformowała marszałek Sejmu, z sali wyszła również delegacja litewska i łotewska.

– To był sprzeciw tych krajów, które w tej chwili borykają się z tym, co się dzieje na naszej wschodniej granicy, polsko-białoruskiej oraz litewsko-białoruskiej, a także działaniom Rosji, która rękami Łukaszenki wciska do Unii Europejskiej nielegalnych migrantów. To było także pokazanie, że obrona granicy polsko-białoruskiej, to także obrona granicy Unii Europejskiej, co na każdym kroku trzeba podkreślać – zaznaczyła Witek.


Podczas wystąpienia Matwijenko salę opuścił też marszałek Grodzki wraz z delegacją. Jak podkreślono w komunikacie Senatu, był to akt solidarności z krajami, których terytorium jest okupowane przez Rosję.
– Tak zareagowała nie tylko Polska, ale wyszli też Litwini i przewodnicząca parlamentu Łotwy, innych nie jestem pewny. Są granice tolerancji. Jeżeli Rosja ma nas uczyć o demokracji, to jest trochę ponad nasze siły. O ile w kraju się różnimy, to tutaj byliśmy całkowicie zgodni z marszałek Elżbietą Witek – powiedział Grodzki w TVP Info.

Podczas Europejskiej Konferencji Przewodniczących Parlamentów państw członkowskich Rady Europy w Atenach, która rozpoczęła się w czwartek jej uczestnicy dyskutują między innymi o doświadczeniach i wyzwaniach, jakie stoją przed demokratycznymi państwami w obliczu kryzysu publicznej ochrony zdrowia, wywołanego pandemią COVID-19, o roli parlamentów w zapewnieniu prawa do zdrowego i zrównoważonego środowiska naturalnego oraz o wspólnej przyszłości obywateli Europy.


Marszałek Grodzki opuścił salę podczas wystąpienia szefowej rosyjskiej Rady Federacji nt. demokracji

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
01-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych