zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Witek: nie wiem, czy dojdzie do mojego spotkania z Nancy Pelosi

18:07, 20.01.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Razem z przewodniczącą Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi złożymy we wtorek kwiaty w Auschwitz, nie wiem natomiast czy dojdzie później do spotkania z nią; jesteśmy na etapie rozmów roboczych na ten temat – powiedziała w poniedziałek marszałek Sejmu Elżbieta Witek.


Podziel się:   Więcej

Wicedyrektor Centrum Informacyjnego Senatu Anna Godzwon poinformowała w niedzielę, że marszałek Tomasz Grodzki będzie we wtorek w Krakowie rozmawiał z przewodniczącą Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi. W poniedziałek Grodzki podkreślał, że o to spotkanie prosiła Pelosi.

Media wcześniej podawały, że w drodze na Światowe Forum Holokaustu w Yad Vashem w Jerozolimie, Nancy Pelosi zatrzyma się w Polsce, gdzie w towarzystwie marszałek Sejmu Elżbiety Witek i marszałka Grodzkiego odwiedzi teren byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

W poniedziałek dziennikarze spytali w Sejmie Witek, czy także ona spotka się z Pelosi, a jeśli tak – jakie będą tematy ich rozmowy.

Marszałek Sejmu podkreśliła, że Pelosi będzie w Polsce z wizytą „o charakterze półprywatnym”, a jej przyjazd nie był wcześniej planowany.

– Ja to tak rozumiem, że pani Pelosi chce sama przejść po Auschwitz, bo to jest takie wyjątkowe miejsce. Tam cisza chyba najbardziej krzyczy tymi milionami pomordowanych przez Niemców w tym obozie – mówiła. Zapowiedziała, że wraz z Pelosi złoży kwiaty pod Ścianą Straceń z Auschwitz. – Wiem, że będzie tam też marszałek Senatu Tomasz Grodzki – dodała marszałek Witek.

Jak zaznaczyła, nie wie jeszcze, czy dojdzie później tego dnia do jej rozmowy z Pelosi. – Jesteśmy na etapie rozmowy na poziomie roboczym, ta wizyta nie była planowana wcześniej – podkreśliła Witek.

Marszałek Senatu o spotkaniu z Nancy Pelosi: To dla mnie zaszczyt
„Polskim prawem się interesuję w polskim parlamencie”

Marszałek Sejmu proszono też o komentarz do listu, który przewodniczący komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Eliot Engel wspólnie z szefem podkomisji ds. europejskich, eurazjatyckich i energii Williamem Keatingiem skierowali do prezydenta Andrzeja Dudy, wyrażając w nim zaniepokojenie reformą sądownictwa w Polsce.

List dotyczący zagrożeń, jakie zdaniem amerykańskich deputowanych niosą ze sobą reformy sądownictwa dla instytucji demokratycznych w Polsce, jest datowany na 17 stycznia br. W niedzielę został opublikowany na stronie komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów, w którym większość mają deputowani z Partii Demokratycznej. Obaj sygnatariusze listu są również deputowanymi z ramienia tej partii.

– Jestem marszałkiem polskiego Sejmu, polskie prawo mnie obowiązuje, polskim prawem się interesuję w polskim parlamencie – odpowiedziała Witek.