zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Witek: Oddanie suwerenności w ręce brukselskich urzędników jest nie do przyjęcia

07:34, 04.10.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Próba wymuszenia na nas oddania suwerenności w ręce brukselskich urzędników jest nie do przyjęcia - powiedziała w niedzielę marszałek Sejmu Elżbieta Witek, odnosząc się do kwestii nadrzędności prawa unijnego nad polską konstytucją.


Podziel się:   Więcej

Jak powiedziała Witek w rozmowie z TVP Info, wypowiedzi brukselskich urzędników, że wszystko zostanie załatwione, jeśli Polska zgodzi się na uznanie wyższości prawa unijnego nad polską konstytucją, są nie do przyjęcia i nie może tak być.

- Wchodząc do UE, bardzo tego chcieliśmy, zgodziliśmy się na przekazanie części kompetencji; na to się nie zgadzaliśmy - zaznaczyła. - Próba wymuszenia na nas oddania suwerenności w ręce brukselskich urzędników jest dla nas nie do przyjęcia - podkreśliła marszałek Sejmu.

Witek dodała, że wiele państw Unii Europejskiej jest w podobnej sytuacji - ich krajowe trybunały orzekały wyższość krajowego prawa nad unijnym i wszyscy to uznali, urzędnicy brukselscy również. - W przypadku Polski jest inaczej, więc jesteśmy państwem atakowanym z każdej strony - oceniła.

Według niej jest tak dlatego, że Polska była dla UE rezerwuarem taniej siły roboczej i surowców. Tymczasem polska gospodarka rozwija się dobrze. - A silna gospodarczo i suwerenna Polska niejednemu państwu nie jest na rękę - dodała.

Prezydent podpisał rozporządzenie ws. przedłużenia stanu wyjątkowego
Premier Mateusz Morawiecki sformułował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z początku marca w sprawie możliwości kontroli przez sądy prawidłowości procesu powołania sędziego. Szef rządu zakwestionował przepisy, które w zaskarżonym rozumieniu uprawniają lub zobowiązują organ do odstąpienia od stosowania polskiej konstytucji lub nakazują stosować przepisy prawa w sposób niezgodny z nią. Jak podkreślono we wniosku premiera, takie rozumienie przepisu „budzi daleko idące i uzasadnione wątpliwości konstytucyjne, nie znajdując żadnego potwierdzenia w tekście traktatów będących przedmiotem kontroli TK”.

Premier zaskarżył też normę Traktatu w rozumieniu, w którym uprawnia lub zobowiązuje organ do stosowania przepisu, który na mocy orzeczenia TK utracił moc obowiązującą. Istotne zastrzeżenia konstytucyjne szefa rządu budzi też zaskarżony przez niego przepis prawa unijnego w rozumieniu, które uprawnia sąd do kontroli niezawisłości sędziów powołanych przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów.

Rozprawa pełnego składu TK w tej sprawie rozpoczęła się 31 sierpnia br. W czwartek 30 września podczas kolejnego posiedzenia, Trybunał ogłosił przerwę do 7 października br.

Odbyło się pierwsze posiedzenie komisji ds. rządowego funduszu Polski Ład

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
05-02-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych