zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Witek: Pandemia koronawirusa to największy kryzys od czasów II wojny światowej

15:00, 21.10.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Pandemia koronawirusa to największy kryzys od czasów II wojny światowej; Covid-19 spowodował, że poczucie względnego bezpieczeństwa bezpowrotnie minęło – powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek, występując na Europejskiej Konferencji Przewodniczących Parlamentów w Atenach.


Podziel się:   Więcej

W czwartek marszałek Witek uczestniczyła tam w sesji zatytułowanej „Demokracje w obliczu kryzysu zdrowia publicznego, wywołanego pandemią Covid-19: wymiana doświadczeń i działania na przyszłość”.

Pandemia koronawirusa, to największy kryzys od czasów II wojny światowej. Zarówno pod względem gospodarczym, zdrowotnym, jak i społecznym. COVID-19 stworzył nowy rodzaj podejścia do otaczającego nas świata oraz spowodował, że poczucie względnego bezpieczeństwa społecznego i gospodarczego bezpowrotnie minęło – powiedziała Witek.

– Główne wyzwania stojące przed demokracjami po koronawirusie, to przede wszystkim stworzenie nowej umowy społecznej, obejmującej ochronę zdrowia publicznego, w tym psychicznego, dzieci i młodzieży, a także walkę z rosnącym rozwarstwieniem i wykluczeniem społecznym, głównie na poziomie edukacji i dostępu do technologii – zaznaczyła.

– Kryzys związany z COVID-19 wywarł ogromny wpływ na nasze społeczeństwo oraz wpłynął na zaostrzenie istniejących problemów związanych chociażby z dostępem do opieki zdrowotnej, rynku pracy, nowoczesnych technologii. Oczywiście, COVID-19 wymusił także wiele zmian, które pozytywnie mogą wpłynąć na zmieniający się świat. Jednocześnie, w sferze społeczno-gospodarczej dostrzegamy niestety coraz większe nierówności – mówiła marszałek Sejmu.Premier: Polska gospodarka odgrywa coraz ważniejszą rolę na rynku globalnym
Witek oceniła, że „polski rynek pracy w stosunkowo niewielkim stopniu odczuł skutki COVID-19”. – Na tle innych krajów Europy stopa bezrobocia należała do najniższych, co było efektem wielu programów wsparcia przedsiębiorców środkami publicznymi i przyjętej przez pracodawców strategii zmierzającej do utrzymania zatrudnienia – podkreśliła.

Dodała, że było to możliwe „dzięki przyjęciu już w marcu 2020 przez polski parlament ustawy, tzw. tarczy antykryzysowej, dzięki której konieczne ograniczenia i obostrzenia miały możliwie najmniejszy negatywny wpływ na życie obywateli oraz funkcjonowanie firm, urzędów i innych podmiotów”.

Uzupełnieniem tarczy antykryzysowej była tarcza finansowa, będąca programem wsparcia, skierowanym do mikrofirm oraz małych, średnich, i dużych przedsiębiorstw. Miała ona przede wszystkim na celu poprawienie płynności finansowej firm, zrekompensowanie szkód powstałych w wyniku pandemii, ochronę miejsc pracy oraz wsparcie dla najbardziej poszkodowanych sektorów. Łącznie na pomoc dla przedsiębiorców i pracowników przewidziano ponad 100 mld zł – mówiła marszałek Sejmu.
Podkreśliła również rolę tzw. tarczy branżowej, koncentrującej się na branżach, których działalność była najbardziej utrudniona, a także tzw. "dodatku solidarnościowego" dla osób, które w wyniku pandemii utraciły źródła dochodu.


Premier: Po czerwcu budżet ma ponad 25 mld zł nadwyżki
Marszałek Sejmu oceniła, że „wszystkie te projekty ustaw były możliwe tylko dlatego, że zarówno Sejm, jak i Senat RP ani na chwilę nie przerwały w okresie pandemii swojej pracy”. – Pracowaliśmy w sposób ciągły, może nawet jeszcze bardziej intensywnie, niż przed pandemią, dlatego, że zetknęliśmy się z bardzo trudną sytuacją, a czasami trzeba było reagować bardzo szybko i zebrać jedną i drugą izbę – zaznaczyła. Dodała, że parlament pracował w sposób hybrydowy, ale każdy z parlamentarzystów mógł się wypowiadać, zadawać pytania zarówno podczas posiedzeń plenarnych, jak i w podczas prac w komisjach.

Witek podkreśliła również rolę przedstawicieli służb medycznych w walce z pandemią i podziękowała im; zwróciła też uwagę na tzw. dodatek covidowy, który otrzymali.

– W obliczu tych zmian musimy podjąć więcej działań zapobiegawczych, w celu uchronienia naszych społeczeństw przed następstwami kolejnych być może pandemii i zminimalizowania ryzyka na przyszłość. Jestem przekonana, że parlamenty narodowe mogą odegrać specjalną rolę w ochronie zdrowia, obronie wartości demokratycznych, oraz muszą być przygotowane do bycia drogowskazem wartości dla swoich obywateli – powiedziała Witek.


Morawiecki: Zagrożenie COVID-19 wciąż realne. Szczepionka najlepszą bronią


Szułdrzyński po spotkaniu Rady Medycznej: Rząd przychyli się do rekomendacji ws. trzeciej dawki

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
01-07-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych