zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Witek: Polska największym ambasadorem Ukrainy na świecie

07:03, 27.06.2022;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Polska jest dziś największym ambasadorem Ukrainy na świecie; udało się zachęcić cały wolny, demokratyczny świat, by stanął po stronie Ukrainy – powiedziała w niedzielę w Chojnowie (Dolnośląskie) marszałek Sejmu Elżbieta Witek.


Podziel się:   Więcej

Marszałek Sejmu spotkała się w niedzielę z mieszkańcami Chojnowa w sali tamtejszego urzędu miasta.

Witek podkreśliła, że PiS od wielu lat jeździ po Polsce i spotyka się z obywatelami. – To jest nasza marka, rozmawiamy i słuchamy ludzi - tak powstały nasze programy w 2015 i 2019 roku – powiedziała.

Marszałek wskazała, że dobry rząd to taki, który planuje perspektywicznie. – Podstawą do tego, by móc planować przyszłość jest nasza przeszłość, nasza historia. Ona pokazała, że musimy zapewnić naszym obywatelom i państwu przede wszystkim bezpieczeństwo zewnętrzne, ale też wewnętrzne – powiedziała Witek, podkreślając, że Rosja już w przeszłości stosowała szantaż gazowy.

Każde państwo, które chce być wolne i niezależne musi się uniezależnić od jednego źródła energii, czyli od strony rosyjskiej. PiS taki plan uniezależnienia przygotowało i go realizuje – zapewniła.


Premier: Historia rzuciła nam wielkie wyzwanie, ale stanęliśmy na wysokości zadania


Premier: Jeszcze trzy miesiące temu nikt nie dawał szansUkrainie na otrzymanie statusu kandydata do UE
Mówiąc o ostatnich, jak podkreśliła - trudnych dwóch latach, marszałek wymieniła pandemię, „wojnę hybrydową na granicy z Białorusią” oraz wojnę w Ukrainie. – Ukrainę za to, że chciała dołączyć do wolnego świata spotkała kara. (...) Krok po kroku, z inspiracji Polski przede wszystkim, udało się wolny, demokratyczny świat zachęcić do tego, by stanął po stronie Ukrainy – stwierdziła.

Dodała, że Ukraińcy walczą nie tylko o swoją wolność, ale również w interesie całego wolnego świata.

Witek zauważyła, że wojna na Ukrainie spowodowała kryzys gospodarczy na całym świecie. – Przerwane zostały łańcuchy dostaw; Ukraina - jeden z największych spichlerzy dostarczający zboże do Afryki - została odcięta od dróg eksportu zboża. Afryce grozi głód, a jeśli Afryce grozi głód, to możemy spodziewać się migracji do Europy – powiedziała marszałek.

Mówiła też o sankcjach nałożonych na Rosję. Jej zdaniem odniosą one skutek, jeśli przystąpi do nich solidarnie cały wolny świat. – Skutkiem przystąpienia do państw stojących u boku Ukrainy jest kryzys gospodarczy i inflacja, która w Europie sięga średnio ponad 20 proc., a w Turcji ponad 80 proc. – mówiła.


Premier: Jesteśmy gotowi, by dyskutować kolejne mechanizmy unijne dot. kwestii gospodarczych


„Planowane inwestycje kluczowe dla przeciwdziałania trudnościom dotykającym rynki finansowe”
Zdaniem Witek rząd PiS przygotował się na trudne czasy. – Nie da się jednak nigdzie na świecie zrekompensować wszystkich strat jakie ponoszą obywatele w wyniku pandemii i wojny w Ukrainie, ale rząd nie jest bezczynny. Od pierwszych dni, kiedy widzieliśmy trudności, podejmowaliśmy szereg inicjatyw, które miały przede wszystkim pomóc naszym obywatelom – zapewniła.

Witek mówiła też o programach społecznych wdrażanych przez PiS. Wymieniła tu m.in. 500 plus, na który do tej pory – jak wskazała – wydano 200 mld zł, program 300 plus, rodzinny kapitał opiekuńczy, obniżenie wieku emerytalnego, 13 i 14 emeryturę, czy darmowe leki dla seniorów. – Obniżaliśmy też systematycznie podatki, obniżamy VAT na paliwa, a na gaz jest zerowy – powiedziała.


Premier: Polska wraz z silnym wzrostem gospodarczym jedną z głównych lokomotyw Europy


Premier: Przyjęliśmy Aktualizację Programu Konwergencji
Marszałek Sejmu przyznała, że „nie wyszło do końca mieszkanie plus”. – Ale to jedno z niewielu co nie wyszło do końca. Ale tam, gdzie nie wyszło, gdzie pojawiły się problemy, to nie zamiataliśmy ich pod dywan. Szukaliśmy nowych rozwiązań i znalazło się rozwiązanie, jeśli chodzi o mieszkanie dla młodych – kredyt bez wkładu własnego – zaznaczyła.

Witek mówiła też m.in. o modernizacji polskiej armii oraz wzroście nakładów na obronność. Podkreśliła, że rząd PiS okazał się „dobry na trudne czasy”. – Z jednej strony nie zrezygnowaliśmy z żadnego z programów społecznych, wręcz przeciwnie – ciągle proponujemy nowe, obniżamy podatki – dodała. Wskazała również na rozwiązania, których celem jest obniżenie cen węgla dla indywidualnych odbiorców.


Błaszczak: Kreml postanowił odtworzyć imperium zła; stanowczo się temu sprzeciwiamy

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
08-08-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych