zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Witek: Restytucja Pałacu Saskiego długo oczekiwana przez Polaków

14:31, 01.12.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Restytucja Pałacu Saskiego jest upragniona i długo oczekiwana przez Polaków. Ma również głęboki symboliczny wymiar zarówno w sferze materialnego, jak i duchowego dziedzictwa całego narodu - napisała w liście marszałek Sejmu Elżbieta Witek.


Podziel się:   Więcej

W środę na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczystość ogłoszenia powołania Spółki Celowej odpowiedzialnej za odbudowę Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie.

List do uczestników uroczystości skierowała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Odczytał go sekretarz stanu w MKiDN Jarosław Sellin.

„Proszę pozwolić, że posłużę się kolokwializmem, że dziś »słowo zamienia się w czyn«, bowiem w sierpniu tego roku Sejm RP podjął ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy tychże obiektów. Mam świadomość, że jeszcze długa droga do osiągnięcia ambitnego celu, ale wierzę, że projekt zostanie jak najszybciej ukończony” – napisała w liście marszałek Witek.

Prezydent: Odbudowa Pałacu Saskiego to ogromne dzieło o charakterze symbolicznym
Oceniła, że „restytucja Pałacu Saskiego jest upragniona i długo oczekiwana przez Polaków. Ma również głęboki symboliczny wymiar zarówno w sferze materialnego, jak i duchowego dziedzictwa całego narodu”. „Jest swoistą klamrą zamykającą okres totalitaryzmów i odrodzenia z wojennych zgliszczy, a także spełnieniem woli tych, którzy walczyli o niepodległą Polskę oraz przywrócenie jej dawnej świetności. Śp. prezydent RP prof. Lech Kaczyński przed laty nakreślił piękną ideę odbudowania zniszczonego przez Niemców kompleksu budynków, dzisiaj to my jesteśmy wykonawcami jego testamentu, więc musimy dołożyć wszelkich starań, by jak najlepiej wypełnić zaszczytne zobowiązanie” – wskazała.

Podziękowała wszystkim, którzy „z zaangażowaniem pracują nad realizacją planów, by odtworzyć świetność dawnego Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego”. „Ufam, że podejmowane działania zacieśnią międzypokoleniowe oraz społeczne więzi” – dodała. Pogratulowała także członkom Zarządu Spółki Celowej życząc im „niesłabnących sił, wytrwałości oraz powodzenia w podejmowanych przedsięwzięciach”.

Odbudowa Pałacu Saskiego. Prezydent przekaże do Sejmu projekt ustawy

Kalendarz transmisji

Styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
27-01-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych