zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Witek: Turcja jest strategicznym partnerem Polski w kontekście NATO, regionalnym i bilateralnym

12:41, 01.12.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Turcja jest strategicznym partnerem Polski w kontekście NATO, partnerem regionalnym i bilateralnym; wysoko cenimy współpracę na rzecz bezpieczeństwa euroatlantyckiego – podkreśliła marszałek Sejmu Elżbieta Witek po spotkaniu z przewodniczącym Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji Mustafą Sentopem.


Podziel się:   Więcej

Witek powiedziała po środowym spotkaniu z Sentopem w Sejmie, że cieszy ją znakomita dynamika i rozwój relacji miedzy parlamentami Polski i Turcji. – Stanowi to odzwierciedlenie relacji łączących nasze kraje, współpracują nie tylko grupy przyjaźni istniejące zarówno w Sejmie jak i w Wielkim Zgromadzeniu Narodowym Turcji, ale także komisje branżowe – zwróciła uwagę marszałek.

Jak poinformowała, rozmawiała z Sentopem o perspektywach dalszego rozszerzania współpracy. – Jedną z takich inicjatyw jest wzmocnienie współpracy w ramach trilogu Polska–Turcja–Rumunia o jego wymiar parlamentarny – powiedziała marszałek Sejmu. Podkreśliła, że rozmowę z Sentopem zdominowała tematyka szeroko pojętego bezpieczeństwa i kryzysu migracyjnego.

– Turcja jest strategicznym partnerem Polski w kontekście NATO, regionalnym i bilateralnym. Przykładamy bardzo dużą wagę i wysoko cenimy współpracę z Turcją w działaniach na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa i stabilności obszaru euroatlantyckiego i wzmacniania flanki wschodniej NATO od Bałtyku po Morze Czarne, także walki z terroryzmem międzynarodowym i wykorzystywaniem nielegalnej migracji do działań hybrydowych skierowanych przeciwko bezpieczeństwu granic NATO i UE – powiedziała Witek.


Prezydenci Polski i Turcji w Warszawie porozmawiają m.in. o bezpieczeństwie
 
 
 
...
 
Jak zauważyła, kryzys migracyjny na wschodnich granicach UE to problem całej wspólnoty europejskiej, a nie tylko Litwy, Łotwy czy Polski. – Podkreśliłam z zadowoleniem ostatnią decyzję Turcji o zakazie sprzedaży biletów lotniczych przez Turkish Airlines obywatelom Iraku, Syrii, Jemenu i Afganistanu, którzy chcą polecieć na Białoruś. Doceniamy konstruktywne podejście Turcji do zapobiegania przelotom migrantów z Turcji na Białoruś – zaznaczyła marszałek Sejmu.

Dodała, że rozmowa z Sentopem dotyczyła też pandemii. – Turcja pozostaje najważniejszym partnerem handlowym Polski na Bliskim Wschodzie; pomimo negatywnych skutków pandemii Covid–19 wysoko oceniliśmy poziom dwustronnej wymiany handlowej, nasze obroty osiągnęły w ub. roku ponad 6 mld euro – poinformowała Witek.

Sentop: Polska sojusznikiem i strategicznym partnerem dla Turcji


Przewodniczący Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji mówił, że Polska jest sojusznikiem i strategicznym partnerem dla jego kraju. Zwrócił uwagę, że ta wizyta na szczeblu parlamentarnym jest pierwszą od pięciu lat.

– Podczas rozmów poruszyliśmy konieczność intensyfikacji naszych relacji. W 2009 roku nasze relacje zostały wyniesione na poziom strategiczny, a całkiem niedawno podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy zostały sygnowane, podpisane umowy i porozumienia bardzo ważne dla rozwoju obu krajów i relacji między naszymi krajami – dodał Sentop.

Podkreślił jak ważne jest podtrzymywanie „żywych relacji” na poziomie parlamentarnym. – Po raz kolejny zostało udowodnione to, jakim ważnym sojusznikiem i ważnym partnerem jest dla nas Polska – zaznaczył turecki polityk.

Wyraził nadzieję na wzmocnienie dialogu trójstronnego – trilogu – o poziom parlamentarny. – Nasze kraje współpracują na bardzo wielu płaszczyznach, czy to sektora obronnego, czy gospodarczego, czy kulturalnego – podkreślił Sentop.

Podczas wizyty w Polsce przewodniczący Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji spotka się również z prezydentem Andrzejem Dudą i marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.


Prezydenci Polski i Turcji w Warszawie porozmawiają m.in. o bezpieczeństwie

Kalendarz transmisji

Styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych