zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Witek: Wpłynął projekt ustawy zastępujący projekt „lex Hoc”

11:18, 26.01.2022;   autor: ansa;   źródło: PAP

Wpłynął projekt ustawy dotyczący walki z pandemią i zastępujący projekt „lex Hoc” – poinformowała w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Zapewniła, że Sejm będzie procedować projekt jeszcze na tym posiedzeniu.


Podziel się:   Więcej

W środę trwa posiedzenie Sejmu. Wiceszefowa koła PPS w Sejmie Joanna Senyszyn przypomniała, że PiS zapowiedziało dzień wcześniej złożenie projektu o szczególnych zasadach ochrony życia obywateli w okresie pandemii. Przypomniała również, że projekt „miał być w nocy uzupełniony o postulaty opozycji” i przedstawiony w środę.

To jest koniecznie. PiS potrafił w ciągu nocy opracowywać różne projekty szkodliwe dla Polski i je wprowadzać w ciągu kilku godzin – powiedziała Senyszyn. Dlatego – jak wyjaśniła – wnosi o wprowadzenie do porządku obrad pierwszego czytania tego projektu, który posłowie „mieli dziś rano dostać”. Senyszyn uzasadniła potrzebę szybkiego procedowania tego projektu wysokim poziomem zakażeń na COVID–19. – Polacy chorują, Polacy umierają, trzeba szybko działać – podkreśliła.

Witek zwracając się do Senyszyn, poinformowała, że projekt ten właśnie wpłynął do Sejmu. – Postaramy się na tym posiedzeniu tak szybko jak to jest możliwe ten projekt przeprocedować i uchwalić – zapowiedziała Witek.

W wtorek Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS po wieczornym posiedzeniu Prezydium Sejmu przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że zamiast projektu "lex Hoc" – ustawy o weryfikacji przez pracodawców szczepień przeciw COVID–19 – we środę „prawdopodobnie” wpłynie projekt, który go zastąpi.

– Będzie on trochę inny, ale dotyczyć będzie tych samych problemów – stwierdził Terlecki. Zapytany przez dziennikarzy, po co jest potrzebny nowy projekt, skoro ma on dotyczyć tych samych problemów, Terlecki odpowiedział: – Bo on jest inny niż ten, który dotąd był w Sejmie. Nie odpowiedział jednak na pytanie, jakie zmiany będzie zawierał nowy projekt.


Müller: Będzie nowy projekt ws. pandemii. Zostanie przedstawiony w środę lub czwartek
We wtorek wczesnym popołudniem doszło do spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych. Po zakończeniu rozmów rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że tzw. projekt lex Hoc ustawy o weryfikacji przez pracodawców szczepień przeciwko Covid–19 będzie nadal procedowany w Sejmie. Ma zostać jednak uzupełniony o propozycje zgłoszone przez opozycję. Nowy projekt ma być przedstawiony w środę lub czwartek.

Wieczorem w Sejmie zebrał się klub PiS. Po zakończeniu około godzinnych obrad, z dziennikarzami spotkała się rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska. Odnosząc się do „lex Hoc”, Czerwińska potwierdziła, iż Prawo i Sprawiedliwość chce w ciągu dwóch najbliższych dni zebrać różne pomysły na walkę z Covid–19. – Chcielibyśmy w środę lub w czwartek zebrać te pomysły, ten pakiet rozwiązań, żeby propozycja takiego wspólnego, na to liczymy, projektu ustawy weszła pod dyskusję w Sejmie – powiedziała posłanka.

Poselski projekt ustawy o weryfikacji covidowej złożyła w Sejmie grupa posłów PiS z Czesławem Hocem na czele. Według autorów projektu, przepisy mają „umożliwić pracodawcy sprawowanie rzeczywistej kontroli” nad ryzykiem wystąpienia infekcji koronawirusa powodującego chorobę COVID–19 w zakładzie pracy. Znalazły się tam zapisy, że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID–19 lub o negatywnym wyniku testu albo też informacji o przebytej infekcji koronawirusa.

W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że badania potwierdziły 53 420 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. To najwyższy dobowy wynik w pandemii. Zmarło 276 osób z COVID–19.


PiS chce zebrać różne pomysły na walkę z Covid-19

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych