zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Witek: Wzbogaceni o dramatyczne doświadczenia minionych dekad, mocniej czujemy więź z przeszłością

13:44, 11.08.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Wzbogaceni o dramatyczne doświadczenia minionych dekad, jeszcze mocniej czujemy bolesną więź z przeszłością i tym bardziej umacniamy poczucie narodowej wspólnoty – napisała marszałek Sejmu Elżbieta Witek w liście do uczestników czwartkowych obchodów 85. rocznicy rozpoczęcia „operacji polskiej”.


Podziel się:   Więcej

W liście – odczytanym podczas uroczystości, która odbyła się przy pomniku „Poległym i Pomordowanym Na Wschodzie” w Warszawie – marszałek Sejmu przekazała organizatorom ceremonii „wyrazy wdzięczności za kultywowanie pamięci o ofiarach bezwzględnego sowieckiego terroru”. „Dzięki wielu inicjatywom mającym na celu upowszechnienie wiedzy o minionych wydarzeniach ten mroczny rozdział historii naszego narodu wciąż zapisuje się w społecznej świadomości, bowiem w powojennym czasie nikt poza wąską grupą historyków i cudem ocalałych rodzin nie upominał się o pamięć tysięcy zamordowanych i represjonowanych rodaków” – napisała.

Witek przypomniała, że „Polacy ginęli w zbiorowych egzekucjach, umierali z bólu i wycieńczenia”. „Liczbę ofiar można oszacować na nie mniej niż 111 tys. Niektórzy badacze wskazują nawet na 200 tys. niewinnych osób. Prześladowani byli zarówno robotnicy, jak i chłopi oraz inteligencja. Enkawudziści nie szczędzili nawet dzieci. Nie mieli również szacunku dla duchowieństwa. Zachowane relacje, a także ocalałe dokumenty świadczą o ogromnym okrucieństwie oprawców” – napisała.
Prezydent: „Operacja polska” była wstrząsającym ludobójstwem
Marszałek Sejmu podkreśliła, że „»operacja polska«, deportacje w głąb Związku Sowieckiego, Katyń – to tylko niektóre ze zbrodni przemilczanych i nigdy nierozliczonych” . „Wpisują się one w wielowiekowy plan unicestwienia polskiej tożsamości, kultury, historii oraz całkowitego podporządkowania naszego narodu totalitarnemu sąsiadowi. Dziś wzbogaceni o dramatyczne doświadczenia minionych dekad – kiedy jesteśmy świadkami wojny na Ukrainie – jeszcze mocniej czujemy bolesną więź z przeszłością i tym bardziej umacniamy poczucie narodowej wspólnoty” – podsumowała.

85 lat temu, 11 sierpnia 1937 r., szef NKWD Nikołaj Jeżow wydał rozkaz numer 00485 nakazujący „całkowitą likwidację polskich siatek szpiegowskich”. Był to sygnał do rozpoczęcia operacji polskiej – gigantycznej akcji eksterminacji, której ofiarami padło ok. 100 tys. Polaków w ZSRS.


Marszałek Sejmu: Operacja „Ostra Brama” świadectwem bohaterstwa Polaków

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
05-10-2022
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych