zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Witek: Z daniny krwi Żołnierzy Wyklętych wyrosła wolna Polska

16:19, 01.03.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Z determinacji, poświęcenia i daniny krwi żołnierzy wyklętych wyrosła wolna i niepodległa Polska - napisała marszałek Sejmu Elżbieta Witek w liście odczytanym podczas odsłonięcia tablicy upamiętniającej płk. Łukasza Cieplińskiego i członków IV ZG Zrzeszenia „WiN” w Warszawie.


Podziel się:   Więcej

W poniedziałek, w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” na terenie dawnego więzienia przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie, w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, została odsłonięta tablica upamiętniająca płk. Łukasza Cieplińskiego i członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „WiN”. Obchodzone 1 marca święto zostało ustanowione w rocznicę ich śmierci.

„Dzisiejsze uroczystości na terenie dawnego aresztu śledczego na Mokotowie ze szczególną mocą unaoczniają historię tych, którzy nie godzili się na komunistyczny reżim i nowy ład społeczny, a przede wszystkim na Polskę podległą obcemu mocarstwu” - napisała Witek w liście odczytanym przez wicemarszałek Sejmu Małgorzatę Gosiewską.

Jak dodała, „za wierność patriotycznym i chrześcijańskim ideałom żołnierze wyklęci zapłacili zdrowiem i życiem, utratą dobrego imienia”.

„Prowadzili walkę nierówną z wszechwładną, komunistyczną machiną”


„Te więzienne mury były świadkiem niebywałego okrucieństwa i hańby, niezliczonych godzin tortur i poniżenia, przelanej krwi oraz niesprawiedliwych egzekucji, komunistyczne zbrodnie były ukrywane, zaś nazwiska ofiar wymazano z historii na tyle skutecznie, że doły śmierci wciąż skrywają tajemnicę. Pomimo ogromnego zaangażowania oraz nakładów pracy współczesnych badaczy dotąd nie odnaleziono wszystkich bezimiennych grobów bohaterów niepodległościowego podziemia” - podkreśliła.

W ocenie marszałek Sejmu „biografia pułkownika Łukasz Cieplińskiego i jego podkomendnych obrazuje tragiczne losy Żołnierzy Wyklętych, ich heroiczną walkę z hitlerowski okupantem i sowieckim najeźdźcą oraz powojenną walkę w szeregach Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość”. „Prowadzili walkę nierówną z wszechwładną, komunistyczną machiną, która zakończyła się wyrokiem śmierci strzałem w tył głowy” - dodała.

„Pogrążeni w historycznej zadumie, stojąc przed tablica upamiętniającą płk Łukasz Cieplińskiego oraz siedmiu członków IV Zarządu Zrzeszenia WiN z ogromnym wzruszeniem przywołujemy nazwiska bohaterów. Oddając im cześć i przywracając pamięć składamy obietnicę, że historia już nigdy nie będzie o nich milczeć. Z determinacji poświęcenia i daniny krwi płk. Cieplińskiego i innych żołnierzy wyklętych wyrosła wolna i niepodległa Polska” - zaznaczyła Witek.

Prezydent: Polska musi pokazywać, że pamięta o Żołnierzach Wyklętych

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych