zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Wizyta premiera Morawieckiego w Berlinie; koncert w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

09:54, 27.01.2020;   autor: msies;   źródło: IAR

Premier Mateusz Morawiecki i kanclerz Angela Merkel wezmą udział w koncercie zorganizowanym w związku z 75. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.


Podziel się:   Więcej

Mateusz Morawiecki przyjedzie do Niemiec na zaproszenie Angeli Merkel.

Pierwszego dnia wizyty premier Morawiecki z kanclerz Niemiec wezmą udział w uroczystym koncercie charytatywnym organizowanym w Operze Państwowej w Berlinie. Dochód z koncertu zasili konto powołanej w 2009 r. Fundacji Auschwitz - Birkenau.

Kanclerz i premier mają przed koncertem wygłosić krótkie przemówienia.

Podczas koncertu zostanie wykonany utwór „Ocalały z Warszawy” Arnolda Schoenberga i Trzecia Symfonia „Eroica” Ludwiga van Beethovena. Orkiestrę poprowadzi Daniel Barenboim.

– Mamy sytuację nadzwyczajną, ponieważ mamy 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu w Auschwitz; w związku z tym ten koncert, aby pokazać – myślę, że to stronie niemieckiej też zależy – gesty istotne z punktu widzenia międzynarodowego, dotyczące przyjęcia na siebie pełnej winy i odpowiedzialności za wybuch II wojny światowej. Choć tutaj wiemy, że partnerów tej zbrodniczej działalności było więcej. Mamy tu na myśli oczywiście Rosję – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Podkreślił, że jeśli chodzi o odpowiedzialność za Holokaust to „faktycznie Niemcy biorą i cały czas podkreślają swoją winę”. – I to jest pełna odpowiedzialność niemiecka – zaznaczył.

75. rocznica wyzwolenia Auschwitz; świat wsłucha się w głos ocalonych
Klimat i unijny budżet tematami spotkania premiera z kanclerz Niemiec

We wtorek premier Mateusz Morawiecki spotka się z kanclerz Angelą Merkel na roboczym śniadaniu. Prawdopodobnie odwiedzi też muzeum w Wannsee, zwiedzi Instytut Pileckiego w centrum Berlina przy Bramie Brandenburskiej oraz były obóz koncentracyjny w Sachsenhausen.

Rzecznik rządu Piotr Müller był pytany w Poranku Rozgłośni Katolicki Siódma9 o cele wizyty premiera w Berlinie i jego spotkanie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel powiedział, że podczas tego spotkania zostaną poruszone sprawy bieżące dotyczące prac UE, polityki klimatycznej, nowego budżetu UE. – Ważne sprawy, bo niedługo premier udaje się na spotkanie grupy Przyjaciół Spójności, czyli krajów, które lobbują, by utrzymać jak najwyższe środki na wsparcie infrastrukturalne – mówił rzecznik rządu.

Pytany, czy tematem rozmowy premiera z niemiecką kanclerz będzie też kwestia budowy Pomnika Polskich Ofiar II Wojny Światowej w Berlinie i nauczania języka polskiego, stwierdził, że ostateczna agenda spotkania jest ustalana. – To jest jeden ze stałych tematów, który się pojawia w rozmowach polsko-niemieckich – dodał.

Dera: Przemówienie prezydenta Dudy w Auschwitz będzie przedstawiało prawdę