zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Wizyta w pałacu prezydenckim na 20-lecie Rodzinnego Domu Dziecka

18:13, 21.01.2022;   autor: msies;   źródło: KPRP, Twitter

W Sali Kolumnowej pałacu prezydenckiego Agata Kornhauser–Duda przywitała społeczność Rodzinnego Domu Dziecka z Torunia oraz związanych z rodziną przyjaciół.


Podziel się:   Więcej

Państwo Rzewuscy prowadzą placówkę opiekuńczo–wychowawczą typu rodzinnego od dwudziestu lat. Przez ten okres schronienie w ich domu znalazło czterdzieścioro czworo dzieci. Dzisiaj małżeństwo przyjęło jubileuszowe gratulacje oraz najlepsze życzenia od pierwszej damy. Opowiedziało o motywacji do pomagania oraz radości i dumie, jakimi napawają je podopieczni.

Goście małżonki prezydenta po raz pierwszy mieli okazję odwiedzić pałac prezydencki. Obejrzeli reprezentacyjne sale oraz usłyszeli o ich przeznaczeniu. Pierwsza dama opowiedziała o uroczystościach, jakie mają miejsce w Sali Kolumnowej, a następnie zaprosiła rodzinę do prezydenckiej biblioteki, gdzie rozmawiano o księgozbiorze i ulubionych gatunkach literackich prezydenta i małżonki. Tam też, wśród półek i regałów najmłodsi szukali tajnego przejścia.

Okazją do dłuższej rozmowy był czas spędzony w kolejnym, rzadko prezentowanym zwiedzającym pokoju. Dzieci opowiedziały o przedszkolu i szkole, przyjaciołach i ulubionych zabawach. Młodzież z kolei mówiła o swoich zainteresowaniach, szkolnych specjalizacjach, praktykach, wolontariacie i planach na przyszłość.

Rozmawiano o trwających feriach i kolejnych planach na kilkudniowy pobyt w Warszawie. Dzieci nie mogły doczekać się wizyty w Centrum Nauki Kopernik, zaplanowano zwiedzanie stolicy i jej okolic.

Agata Kornhauser–Duda odpowiadała na pytania o swoje doświadczenia w roli nauczyciela, zmiany, jakie zaszły w życiu jej rodziny po objęciu przez prezydenta Andrzeja Dudę urzędu czy o aktywności pierwszej damy, jak współpraca z Krajowym Funduszem na Rzecz Dzieci, spotkania z dziećmi i młodzieżą czy wizyty w kraju i za granicą.

Obecnie w toruńskim Rodzinnym Domu Dziecka przebywa sześcioro dzieci. Państwo Rzewuscy mają również, już dorosłe, dzieci biologiczne, jednak jak zapewniają, nie brakuje im sił i miłości do opieki nad kolejnymi pociechami.


Pierwsza dama zainicjowała cykl rozmów „Usłyszeć Dzieci”

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
19-05-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych