zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Władza nie może odgradzać się od społeczeństwa”. Szef klubu Lewicy apeluje do marszałek Sejmu

20:48, 23.11.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski w piśmie do marszałek Sejmu Elżbiety Witek apeluje, aby nie stawiać nowej bramy i zlikwidować barierki wokół Sejmu. Władza nie może odgradzać się od społeczeństwa – podkreśla.


Podziel się:   Więcej

W piątek „Rzeczpospolita” napisała, że Kancelaria Sejmu buduje „potężną przeszkodę mającą uchronić parlament przed demonstrantami”. Chodzi o nową bramę wjazdową od ul. Górnośląskiej, niedaleko budynku Senatu. „Z dokumentacji przetargowej wynika, że dwuskrzydłowa brama ma mieć 3 m wysokości i 8,2 m szerokości. Obok zaplanowano dwie furtki, też wysokie na 3 m, a szerokie na 1,36 m” – pisze „Rz”.

Centrum Informacyjne Sejmu poinformowało, że brama wjazdowa od ul. Górnośląskiej będzie inwestycją mającą „utrzymać na możliwe najwyższym poziomie bezpieczeństwo na terenie Sejmu”, a projekty mające takie zadanie są realizowane każdego roku.

Do informacji tych odniósł się w piśmie do marszałek Elżbiety Witek szef klubu Lewicy. „Sejm RP jako centrum polskiej demokracji zawsze był miejscem otwartym” – podkreśla i dodaje, że „dobrze pamiętamy kontrowersje, jakie wzbudziła budowy podmurówki od strony ulicy Wiejskiej, a ma ona zaledwie kilkadziesiąt centymetrów wysokości”.

„Władza nie może odgradzać się od społeczeństwa, które ma prawo protestować pod budynkiem Sejmu i robi to od wielu lat. Żadna ekipa rządowa, przedstawiciele żadnej większości parlamentarnej nie zdecydowali się jednak stawiać takiej zapory, która stanie się symbolem kolejnego podziału – między suwerenem a politycznymi elitami, chowającymi się za trzymetrowym płotem” – napisał szef klubu Lewicy.

Witek po obejrzeniu nagrań: Czarzasty nie został przez nikogo pobity ani zatrzymany
Jak dodał, „ma jednak gorącą nadzieję, że brama od ulicy Górnośląskiej nie zostanie zbudowana, a tymczasowy płot od ulicy Wiejskiej w końcu zniknie”. „Wnioskowaliśmy o to już w listopadzie 2019 roku, wskazując, że likwidacja tymczasowego ogrodzenia Sejmu będzie gestem zgody i dobrej woli. Dotąd nie doczekaliśmy się takiego gestu” – podkreśla.

Centrum Informacyjne Sejmu przekazało, że bezpieczeństwo obiektów sejmowych i sposób zapewnienia tego bezpieczeństwa podlegają stałym ocenom Kancelarii Sejmu i Straży Marszałkowskiej. „Każdego roku realizowane są różne projekty i działania ukierunkowane na utrzymanie poziomu bezpieczeństwa na najwyższym możliwym poziomie” – podkreśliło CIS.

Jak przypomina Centrum, kilka lat temu zamontowano przy szlabanach wjazdowych zapory, powstrzymujące od „nieautoryzowanego wjazdu pojazdem na teren parlamentu, co miało bezpośredni związek z ujawnionymi wówczas przez organy ścigania planami w tym zakresie”.

„W zbliżonym czasie od strony wschodniej (od strony skarpy i parku im. Rydza–Śmigłego) wybudowano również ogrodzenie, z którym połączy się omawiana brama wjazdowa. Inwestycja zredukuje konieczność stosowania przez Kancelarię Sejmu, Straż Marszałkowską i inne służby, w tym Policję droższych i mniej efektywnych rozwiązań doraźnych, co jest szczególnie istotne w kontekście prób wtargnięcia na teren Sejmu osób nieuprawnionych oraz aktów dewastacji budynków sejmowych, jakie miały miejsce w ostatnim czasie” – podało CIS.

Dodano, że koszt inwestycji będzie znany po otrzymaniu ofert od potencjalnych wykonawców – termin ich składania upływa 2 grudnia.

Witek: Można zdjąć kotarę; rewolucji generalnej robić nie będę

Kalendarz transmisji

Styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
20-01-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych