zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Włoch David Sassoli został nowym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego

13:05, 03.07.2019;   źródło: TVP Info, PAP

PE wybrał włoskiego socjalistę Davida Sassolego na stanowisko szefa europarlamentu. Na jego kandydaturę w drugiej głosowało 345 europosłów.


Podziel się:   Więcej

W drugiej turze głosowania David Sassoli otrzymał 345 głosów; wymagana większość bezwzględna do wyboru przewodniczącego wynosiła 334 głosy. Kandydat EKR Jan Zahradil dostał 160 głosów, kandydatka Zielonych Ska Keller – 119, a wystawiona przez GUE/NGL Sira Rego – 43 głosy.

David Sassoli swoją karierę zaczynał jako dziennikarz i prezenter, między innymi włoskiej telewizji RAI. W latach dwutysięcznych wstąpił do polityki - początkowo związał się z chadekami, później przeszedł do socjalistów. W ostatnich latach był wiceprzewodniczącym parlamentu. Na tym stanowisku zastąpi również Włocha, Antonio Tajaniego.


Europosłowie wybierają przewodniczącego Parlamentu Europejskiego
 
 
 
...
 
Szef frakcji EKR Ryszard Legutko (PiS) przed głosowaniem mówił, że kandydatura Sassolego pokazuje pewną tendencje w UE. – Rządzą ci silni, przede wszystkim zachodnia Europa i najmocniejsze kraje. Co prawda na ostatniej Radzie udało się troszkę im wydrzeć i wschodnia Europa zadziałała energicznie, co wywołało oczywiście irytację po drugiej stronie. Sądzę, że od początku nie było szansy, żeby (najwyższe stanowisko unijne – PAP) otrzymał ktokolwiek z Europy Wschodniej. Ponieważ EPL dostała funkcję przewodniczego Komisji Europejskiej, wobec czego wiadomo było, że socjaliści dostaną Parlament Europejski – wskazał.

Zaznaczył, że Sassoli jest wiceszefem PE, człowiekiem dobrze znanym w europarlamencie i lubianym. – Sądzę, że nie będzie miał problemów z wyborem, choć wiem, że część socjalistów nie jest zadowolona z tej kandydatury – wskazał Legutko.

Z kolei szef delegacji PO w Parlamencie Europejskim Andrzej Halicki twierdził, że Sassoli ma największe szanse „jak osoba, która może reprezentować szersze porozumienie sił środka, czyli chadecji, liberałów i socjaldemokratów”.
Wybory wiceprzewodniczących

Europarlament będzie teraz mógł przystąpić do wyboru 14 wiceprzewodniczących. Prawo i Sprawiedliwość chce, aby jednym z nich został Zdzisław Krasnodębski. Koalicja Europejska w tej kwestii popiera Ewę Kopacz.

Dziś wyłonieni mają zostać również skarbnicy i członkowie poszczególnych komisji.

Kalendarz transmisji

Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
14-12-2019
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych