zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Posłowie zgodni. Powstanie sejmowa komisja śledcza ws. Amber Gold

18:39, 06.07.2016;   autor: pl;   źródło: PAP

Wyjaśnienie mechanizmów w sprawie Amber Gold leży w interesie całego społeczeństwa – powiedziała Małgorzata Wassermann, składając w imieniu PiS wniosek o powołanie sejmowej komisji śledczej do zbadania tej sprawy. Wszystkie kluby i koło w Sejmie opowiedziały się za powołaniem komisji śledczej do zbadania sprawy Amber Gold, choć PO chce, by komisja zbadała też sprawę SKOK-ów. Według PiS nie jest to możliwe.


Podziel się:   Więcej

Sejm debatował nad poselskim projektem uchwały w sprawie powołania komisji śledczej do zbadania prawidłowości i legalności działań organów i instytucji publicznych wobec podmiotów wchodzących w skład „Grupy Amber Gold”.

Wassermann powiedziała, że w ciągu trzech lat działalności Amber Gold pokrzywdzonych zostało 18 tys. obywateli na kwotę przekraczającą 850 mln zł. – Powstaje pytanie, jak mogło dojść do tak licznych zaniedbań ze strony tak wielu szczegółowo opisanych w uchwale instytucji – powiedziała posłanka PiS.

Podkreśliła, że komisja śledcza nie będzie badać działalności grupy prywatnych spółek, bo w tym zakresie toczy się postępowanie przed sądem karnym. – Rolą zaś komisji jest ustalenie, dlaczego żadna z szeregu instytucji powołanych do kontroli tego typu podmiotów nie dopełniła należycie swoich obowiązków – podkreśliła Wassermann.

Co się stało z pieniędzmi?

Zwróciła uwagę, że prezes Amber Gold Marcin P. był prezesem spółki, mimo że nie mógł nim być, a udało się zarejestrować spółki mimo niewypełnienia przewidzianych prawem obowiązków. Dodała, że grupa nie składała sprawozdań i deklaracji podatkowych i nie ponosiła konsekwencji.

Zarzuciła nieudolność urzędnikom Ministerstwa Finansów, a także prokuraturze, która odmawiała zajęcia się sprawą, mimo zawiadomienia Komisji Nadzoru Finansowego. Pytała, dlaczego nie reagował UOKiK, „kiedy oferty Amber Gold już na pierwszy rzut oka wydawały się niezgodne z prawem i niemożliwe do realizacji”.

Wassermann pytała także, jakie działania podjęły ministerstwa gospodarki i infrastruktury oraz gdzie były służby specjalne. – Na końcu powstaje pytanie, co stało się z tak ogromną kwotą pieniędzy, którą wyłudzili oskarżeni – dodała posłanka PiS.

„Utracili bardzo często majątki swojego życia”

– Pytań jest bardzo wiele. Wyjaśnienie tych mechanizmów leży w interesie całego społeczeństwa, które często za drobne błędy przy prowadzeniu działalności gospodarczej jest karane wysokimi sankcjami. Jesteśmy to również winni 18 tys. obywateli oraz ich rodzinom, którzy w wyniku tej piramidy finansowej utracili bardzo często majątki swojego życia – powiedziała Wassermann.

Amber Gold to firma, która miała inwestować w złoto i inne kruszce. Działała od 2009 r. do 2012 r., a klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji – od 6 do nawet 16,5 proc. w skali roku – które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych.
Małgorzata Wassermann (fot. PAP/Leszek Szymański)
Małgorzata Wassermann (fot. PAP/Leszek Szymański)
„Nie mamy nic do ukrycia”

Klub PO zagłosuje za powołaniem komisji śledczej ds. Amber Gold - zapowiedzieli posłowie Platformy. Klub złoży poprawkę do projektu uchwały, by komisja zajęła się też sprawą SKOK-ów. – Nie mamy nic do ukrycia. Niczego się nie boimy. Poprzemy powołanie komisji ws. Amber Gold, ale mam nadzieję, że możemy liczyć na rewanż i poprzecie naszą poprawkę rozszerzającą zakres prac komisji również o SKOK-i" – zadeklarował Zbigniew Konwiński (PO).

Jak skonkretyzował, poprawka będzie zgłoszona podczas prac nad projektem w komisji. – Nawet, jeśli nie poprzecie naszej propozycji i tak zagłosujemy za powołaniem komisji – podkreślił.
„Krucjata przeciw prokuraturze”

Poseł Witold Zembaczyński (N) podkreślił, że Nowoczesna popiera powołanie komisji i widzi sens jej działania. Jego zdaniem, podstawowy problem ws. tzw. afery Amber Gold polegał na tym, że państwo nie reagowało na to, że obietnice ze strony tego podmiotu gospodarczego były „całkowicie rynkowo nierealne”.

– Niemniej jako klub Nowoczesna nie wyrażamy zgody, żeby prace komisji skupiały się na takim udowodnieniu, że niektóre reformy PiS jak upolitycznienie prokuratury są właśnie uzasadnione takimi przypadkami jak Amber Gold – zaznaczył poseł Nowoczesnej.

– Odnosimy takie nieodparte wrażenie, że część pracy tej komisji będzie się skupiało właśnie na udowadnianiu, że część instytucji tzw. III RP było nieudolne, że trzeba przeprowadzić krucjatę przeciw prokuraturze tamtych czasów, sądom powszechnym i w ten sposób uwiarygodnić zmianę, którą projektujecie – powiedział Zembaczyński zwracając się do posłów PiS.
(fot. PAP/Leszek Szymański)
Kluby są zgodne w kwestii powstania komisji (fot. PAP/Leszek Szymański)
Bez „teatrzyku”

Według Pawła Grabowskiego (Kukiz'15) skandalem jest, że państwo przez prawie cztery lata nie potrafiło wyjaśnić sprawy Amber Gold. Jak powiedział, komisja powinna powstać, a w zasadzie musi powstać. Apelował też do przyszłych członków komisji aby „nie ulegli chęci zrobienia z tej komisji pewnego rodzaju teatrzyku, pewnego rodzaju awantury politycznej, która będzie zorientowana na szukaniu i wieszaniu czarownic”.

Według Krzysztofa Paszyka (PSL) komisja śledcza powinna powstać m.in. ze względu na „odpowiedzialność, która na Wysokiej Izbie spoczywa”. – W toku działań komisji należy wypracować pewne mechanizmy, które w przyszłości byłyby takim dobrym zabezpieczeniem przed krzywdą, przed stratami, bardzo wymiernymi dla Polek i Polaków. Krótko mówiąc, by w przyszłości podobna rzecz się nie stała – podkreślił Paszyk.

Głosowanie za powołaniem komisji zapowiedziała też Małgorzata Zwiercan z koła Wolni i Solidarni. – Do dziś nie wiemy, jakie mechanizmy i interesy umożliwiły rozwój przestępczego procederu na tak dużą skalę. W jakim stopniu był to układ mafijny, przykrywany przez instytucje państwowe oraz jaki był w tym udział polityków pełniących najwyższe urzędy – powiedziała Zwiercan.
Projekt do komisji ustawodawczej

Teraz projekt uchwały ws. powołania komisji śledczej trafi do komisji ustawodawczej. Wcześniej w środę szef klubu PiS Ryszard Terlecki zapowiedział, że Prawo i Sprawiedliwość zaproponuje, aby komisja śledcza ds. Amber Gold liczyła 11 posłów reprezentujących wszystkie kluby. Według propozycji PiS, ten klub miałby sześciu przedstawicieli w komisji, PO - dwóch, a Kukiz'15, Nowoczesna i PSL - po jednym pośle.

Kalendarz transmisji

Styczeń 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
31-01-2023
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych