zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Wnioski Jachiry i Nitrasa ws. wykluczenia z obrad odrzucone przez komisję regulaminową

17:05, 27.10.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Komisja regulaminowa negatywnie zaopiniowała skierowane do Prezydium Sejmu wnioski posłów KO Klaudii Jachiry i Sławomira Nitrasa w sprawie wykluczenia z obrad.


Podziel się:   Więcej

Przewodniczący komisji regulaminowej Kazimierz Smoliński stwierdził, że wicemarszałek Ryszard Terlecki przekazał wniosek do zaopiniowania dla Prezydium Sejmu. Po dwugodzinnej debacie i wysłuchaniu stron komisja regulaminowa negatywnie zaopiniowała wnioski Jachiry i Nitrasa ws. wykluczenia z obrad.

Głosowano odwołania posłów od decyzji o wykluczeniu. W obu przypadkach za pozytywnym rozpatrzeniem wniosków 7 posłów było za, a 8 przeciw.

Po rozpoczęciu wtorkowych obrad Sejmu wicemarszałek Ryszard Terlecki (PiS) powiedział, że „z przykrością stwierdza, że na sali wśród posłów Lewicy i PO są posłowie, którzy mają maseczki ze znakami do złudzenia przypominającymi symbole Hitlerjugend i SS”.

Następnie na mównicy stanęły posłanki Lewicy, gdy jedna z nich, Joanna Scheuring-Wielgus, składała wniosek formalny o włączenie do porządku obrad projektu Lewicy liberalizującego przepisy dotyczące aborcji. Miały maseczki ze znakiem błyskawicy - znakiem protestów odbywających się po wyroku TK ws. przepisów dotyczących aborcji.

Posłanki miały tabliczki z napisami m.in. „kobieta decyduje” i „legalna aborcja”. Następnie podeszły do ławy poselskiej, w której siedział szef PiS Jarosław Kaczyński. Między grupą posłanek a prezesem PiS stanęli posłowie i posłanki PiS. Posłowie opozycji skandowali m.in. „hańba” i „to jest wojna”. Terlecki wezwał na salę Straż Marszałkowską – funkcjonariusze oddzielili ławy poselskie PiS od grupy posłów opozycji.

Wicemarszałek pouczał poszczególnych posłów, że naruszają porządek obrad. Ostatecznie wykluczył z obrad dwoje z nich – Klaudię Jachirę i Sławomira Nitrasa. Przywrócenia do udziału w obradach dwójki posłów zażądał z mównicy sejmowej szef klubu KO Cezary Tomczyk. Marszałek Terlecki zapowiedział wówczas zwołanie sejmowej komisji regulaminowej i poinformował, że po niej odbędzie się posiedzenie Prezydium Sejmu.

Przepychanki na sali sejmowej. Interweniowała Straż Marszałkowska

Kalendarz transmisji

Grudzień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30 31   
05-12-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych