zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Wojciechowski: UE zależy na ochronie małych i średnich gospodarstw rodzinnych

12:17, 04.05.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Rozwój przetwórstwa rolnego, szczególnie lokalnego, jest kluczem do wielu obszarów wpisanych m.in. w unijną strategię "Od pola do stołu". UE zależy na krótkich łańcuchach dostaw, ochronie małych i średnich gospodarstw rodzinnych - powiedział komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.


Podziel się:   Więcej

Wojciechowski spotkał się rano w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim. Rozmowa dotyczyła unijnego Planu Odbudowy dla Europy i wpływu Krajowego Planu Odbudowy na rozwój oraz modernizację polskiego rolnictwa.

- Rozwój przetwórstwa rolnego, tego lokalnego w szczególności, jest kluczem do rozwoju wielu tych obszarów wpisanych w rolniczy zielony ład, wpisanych w strategię „Od pola do stołu”, żeby rozwinąć gospodarstwo ekologiczne - a bardzo na tym zależy Unii Europejskiej, żeby rozwinąć krótkie łańcuchy dostaw, skrócić drogę „Od pola do stołu”, żeby ochronić małe i średnie gospodarstwa rodzinne, które znikają niestety w całej UE - powiedział we wtorek Wojciechowski na wspólnej z premierem konferencji prasowej.

Jak mówił Wojciechowski, „trzeba stworzyć alternatywę dla tego skoncentrowanego coraz bardziej przemysłu rolnego”. - I lokalne przetwórstwo, małe, niewielkie przetwórnie, blisko rolnika, rynku. To jest ogromna szansa - wskazywał unijny komisarz.

Premier Morawiecki przekonuje internautów do unijnych funduszy
 
 
 
...
 
Jak przekazał Wojciechowski, z analiz KE wynika, że Polska ma rozdrobnione rolnictwo, co wcale nie jest wadą tego systemu. - Rozdrobnione rolnictwo oparte na gospodarstwach rodzinnych, a z drugiej strony zbyt już skoncentrowane przetwórstwo, bardzo skoncentrowane. Trzeba odtworzyć to przetwórstwo lokalne, to jest wielka szansa. Cieszę się, że w Planie Odbudowy jest tak duży nacisk na tę sprawę - wskazał.

Sejm we wtorek po południu na nadzwyczajnym posiedzeniu ma zająć się rządowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobów własnych UE, która jest niezbędna do uruchomienia unijnego Funduszu Odbudowy. Niewykluczone, że ustawa zostanie też we wtorek uchwalona.

Każde państwo członkowskie musi przygotować i przesłać do Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy będący podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy. W dokumencie wyodrębniono część grantową i pożyczkową. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji około 58 mld euro.

Warunkiem uruchomienia Funduszu Odbudowy jest ratyfikacja przez wszystkie państwa członkowskie decyzji unijnych liderów o zwiększeniu zasobów własnych UE. Brak ratyfikacji tej decyzji wstrzymałby uruchomienie pakietu środków - zarówno z wieloletniego budżetu na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł.

Premier: Chcemy, aby transformacja po wdrożeniu KPO trafiła do każdego gospodarstwa rolniczego