zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Wójcik: Dziękuję wszystkim, którzy pomogli rodzinie 8-letniego Martina

11:17, 09.03.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Polskie państwo zdecydowało, że nie wyda rodziców ani 8-letniego Martina władzom holenderskim. Dziękuję wszystkim osobom, które brały udział w pomocy tej rodzinie - powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej minister w KPRM Michał Wójcik.


Podziel się:   Więcej

- Państwo polskie zdecydowało, że ani nie wyda obywateli Rosji oraz Australii władzom holenderskim, a jednocześnie sąd nie zdecydował się na to, by wykonać orzeczenie sądu holenderskiego o tym, żeby Martin, ośmioletnie dziecko, zostało wydane do Holandii - powiedział minister Wójcik podczas wtorkowej konferencji prasowej w Ministerstwie Sprawiedliwości. W spotkaniu z mediami wzięli udział państwo Hertog wraz z synem.

- Dziękuję wszystkim osobom, które brały udział w pomocy tej rodzinie. Chodziło o to, żeby ci ludzie byli wolni w Polsce, żeby mogli tu razem mieszkać. Specjalnie dziś pokazujemy państwu, że dziecko jest szczęśliwe pomimo tego, że jest dzieckiem, u którego stwierdzono autyzm - dodał.

Mecenas Bartosz Lewandowski, pełnomocnik rodziny Hertog, powiedział, że walka o możliwość pozostania 8-letniego Martina z rodzicami w Polsce była jednym z najtrudniejszych postępowań, z jakimi się zmagał.
- Nie wątpiliśmy, że dobro małego Martina będzie zachowane tylko i wyłącznie z rodzicami, dlatego z cała mocą się zaangażowaliśmy - dodał adwokat. Podkreślił, że „Holandia nie odpuściła rodzicom, co jest sytuacją skandaliczną, sprzeczną z prawami człowieka”.

„To są sędziowie, którzy bronią prawa człowieka”


Lewandowski podziękował prokuraturze za wsparcie. - Zaangażowanie prokuratury w tych wszystkich sprawach było nie bez znaczenia. Prokuratura działała bardzo aktywnie, wspólnie z nami, pełnomocnikami - dodał. Wyrazy uznania mecenas skierował także do sędziów, którzy zdecydowali o pozostawieniu chłopca pod opieką rodziców, a także o nieuwzględnieniu Europejskiego Nakazu Aresztowania, wydanego za rodzicami Martina. - To są sędziowie, którzy chronią prawa człowieka - podkreślił.

Prokuratorowi Generalnemu Zbigniewowi Ziobro i wiceministrowi Wójcikowi podziękował także Conrad Hertog. - Jesteśmy bardzo szczęśliwi z powodu decyzji, którą podjął sąd. Martin też jest szczęśliwy - powiedział.

Prezydent spotka się z Rzecznikami Praw Dziecka i Rzecznikiem Praw Pacjenta

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
11-04-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych