zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Wójcik: Oczekujemy, że reforma sądownictwa zostanie przeprowadzona

08:54, 30.11.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

– Oczekujemy, że reforma sądownictwa zostanie przeprowadzona i nie dojdzie do powtórki z 2017 r. – powiedział we wtorek minister w kancelarii premiera Michał Wójcik. Jego zdaniem w jej efekcie wielu sędziów przestanie pełnić funkcje kierownicze i zostanie skierowanych do orzekania.


Podziel się:   Więcej

W Polskim Radiu 24 minister-członek Rady Ministrów Michał Wójcik (Solidarna Polska) został zapytany, czy w końcu zostanie przeprowadzona zapowiadana przez kierownictwo PiS i przez resort sprawiedliwości reforma sądownictwa.

Reforma sądownictwa jest potrzebna, bo jeśli jej nie będzie, będzie dyktatura sędziów celebrytów. Nawiązuję do ostatniego smutnego wydarzenia, gdy sędzia pojawia się z napisem +konstytucja+ w czasie spotkania natury czysto politycznej (chodzi o sobotnie spotkanie KOD – PAP) i łamie właśnie konstytucję, bo w konstytucji jest przepis, że nie można prowadzić działalności publicznej, naruszającej niezawisłość sądów. To jest hipokryzja w najczystszej postaci – ocenił Wójcik.

– To zatrzymanie reformy wymiaru sprawiedliwości w 2017 roku, zatrzymanie reformy Zbigniewa Ziobro rozzuchwaliło przeciwników zmian – mówił Wójcik, odnosząc się do zawetowania przez prezydenta Andrzeja Dudę ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS.

Zastrzeżenia prezydenta dotyczyły m.in. uprawnień, jakie ustawa o SN nadawała Prokuratorowi Generalnemu.


Kaczyński o reformie sądownictwa: Mam nadzieję, że dojdzie do uzgodnień z prezydentem

– Dzisiaj oczekujemy, że ta reforma zostanie przeprowadzona. Przedstawiliśmy propozycje, wśród których są m.in. przepisy dające możliwość odblokowania około 2 tysięcy stanowisk sędziowskich. (...) Te kilka tysięcy osób powinno rozstrzygać sprawy, a nie zajmować funkcje prezesów, przewodniczących wydziałów itd. – przekonywał.


Rzecznik rządu: Projekt ustawy o likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN - do końca listopada
Dwa tygodnie temu resort sprawiedliwości przedstawił założenia reformy sądów powszechnych, zgodnie z którą sędzia będzie powoływany tylko raz na sędziego sądu powszechnego; w gminach powstaną punkty sądowe; będzie 79 okręgów sądowych oraz 20 sądów regionalnych. W poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro mówił, że liczy, że rząd możliwie szybko zechce pracować nad projektami reformy sądów.

Wiceszefowa MS Katarzyna Frydrych poinformowała z kolei, że projekty nowego Prawa o ustroju sądów powszechnych i ustawy zawierającej przepisy wprowadzające nową ustawę zostały przesłane do KPRM, z wnioskiem o wpisanie ich do wykazu prac rządu.


Müller: Procedowanie projektów zmian w wymiarze sprawiedliwości - w tym roku

Kalendarz transmisji

Styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych