zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Wolność została wywalczona, a także jest przez Boga dana i zadana”. Msza św. za ojczyznę

11:26, 11.11.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– Wolność została wywalczona, a także przez Boga dana i zadana – powiedział w poniedziałek metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.


Podziel się:   Więcej

W 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w Świątyni Opatrzności Bożej odprawiona została msza święta za ojczyznę z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy.

Kard. Nycz podkreślił przed mszą, że 11 listopada wolność została wywalczona, a także przez Boga dana i zadana.

– Jesteśmy pokoleniem troski o niepodległość. I mając tę wiarę, nadzieję i miłość, przychodzimy do Świątyni Opatrzności, żeby w takim dniu jak dziś zawierzyć panu Bogu naszą ojczyznę, dziękować panu Bogu za jej sukcesy i osiągnięcia, modlić się o jej szczęśliwą przyszłość, pamiętając o tym, że niepodległość jest nam zadana, naszemu pokoleniu też – mówił Nycz.

Kardynał witał prezydenta Dudę wraz z małżonką, wszystkich członków rządu, marszałka Sejmu i Senatu oraz posłów kończącej się i przyszłej kadencji Sejmu.


Prezydent Duda złożył kwiaty przed pomnikami Ojców Niepodległości
 
 
 
...
 


Prezydent: Jedna Polska, jedna wspólna ojczyzna ponad wszelkimi podziałami
„Od zaufania zbudowanego na prawdzie zależy przyszłość ojczyzny”

– Od zaufania zbudowanego na prawdzie zależy przyszłość ojczyzny. Trzeba centymetr po centymetrze i dzień po dniu budować zaufanie i odbudowywać zaufanie, i pogłębiać zaufanie – podkreślił biskup polowy WP gen. bryg. Józef Guzdek podczas mszy św.

Dodał, że „wszystkie wymiary społecznego bytu i wymiar polityczny, i wymiar ekonomiczny, i wymiar kulturalny, i każdy inny, opiera się ostatecznie na tym podstawowym wymiarze etycznym: prawda, zaufanie, wspólnota”.

W czasie mszy prezydent Andrzej Duda zapalił Świecę Niepodległości – dar papieża Piusa IX.

W wygłoszonej homilii bp Guzdek podkreślił, że obchodząc 101. rocznicę odzyskania niepodległości, powracamy myślą do wydarzeń, które sprawiły, że jesienią 1918 r. nasz kraj powrócił na mapy świata. Polacy po 123 latach niewoli odzyskali swój ojczysty dom.

– Zapewne było wiele przyczyn tego wielkiego sukcesu. Warto jednak zauważyć, że jedną z najważniejszych było wzajemne zaufanie. Polacy z trzech zaborów, o różnych przekonaniach politycznych, wierzący i niewierzący, katolicy, prawosławni i ewangelicy oraz wyznawcy innych religii, wznieśli się ponad wszelkie podziały. Stanęli w jednym szeregu. Odzyskanie niepodległości oraz służbę odradzającej się Rzeczypospolitej uznali za cel, który wszystkich zjednoczył – podkreślił w homilii biskup polowy.

Dodał, że w polskiej armii walczyli żołnierze z różnych zaborów, a dowodzili nimi oficerowie, którzy kończyli wojskowe szkoły w Petersburgu, Wiedniu i w Berlinie. – Zaufali sobie wzajemnie. Razem odnosili sukcesy, poszerzając granice Rzeczypospolitej, a zwłaszcza odnosząc spektakularne zwycięstwo w wojnie polsko-bolszewickiej – zaznaczył bp Guzdek.

W ocenie biskupa polowego na tej niełatwej drodze odbudowywania zaufania mamy wielu wspaniałych przewodników. W najtrudniejszym okresie polskiej powojennej rzeczywistości budowniczym jedności i wzajemnego zaufania był Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński.

Zdaniem bp. Guzdka dziś, w Narodowe Święto Niepodległości, „trzeba z całą mocą powiedzieć, że również w życiu naszego narodu bardzo potrzeba zgody i wzajemnego zaufania”.

Biskup polowy przypomniał też, że ducha solidarności i wzajemnego zaufania obudził Jan Paweł II przed 40 laty, w 1979 r., podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny. Problem zaufania podjął cztery lata później we Wrocławiu, mówiąc, że „cały naród polski musi odzyskać zaufanie w najszerszym kręgu swej społecznej egzystencji”.

– Od zaufania zbudowanego na prawdzie - zależy przyszłość ojczyzny – mówił w homilii bp Guzdek.


Wspólne śpiewanie hymnu, odznaczenia, koncert w Święto Niepodległości

Kalendarz transmisji

Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
08-12-2019
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych