zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Wręczono Krzyże Wolności i Solidarności opozycjonistom z „S” Rolników Indywidualnych i Duszpasterstwa Rolników

16:48, 02.12.2022;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

Odznaczenia Krzyża Wolności i Solidarności zostały wręczone byłym działaczom opozycji niepodległościowej z lat 1956-1989 ze środowiska NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych oraz Duszpasterstwa Rolników.


Podziel się:   Więcej

Z okazji Jubileuszu Czterdziestolecia Duszpasterstwa Rolników w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi w piątek zostały wręczone Krzyże Wolności i Solidarności. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy odznaczenia wręczyła szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych.

Odznaczenia Krzyża Wolności i Solidarności zostały wręczone byłym działaczom opozycji niepodległościowej z lat 1956-1989 ze środowiska NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych oraz Duszpasterstwa Rolników.

Odznaczeni zostali m.in. Kazimierz Bąk, Anna Małgorzata Bobko, Zbigniew Jerzy Boniśniak, Roman Karol Dubiel, Józef Gwizdała, Tomasz Jan Jankowski, Mieczysław Jan Selin, Zygmunt Sobolewski, Jan Bolesław Szewczyk, Krzysztof Szymański, Marian Wąsiewicz oraz pośmiertnie: Wojciech Obernikowicz.

Krzysztof Szymański w imieniu odznaczonych podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że dzisiaj, jako odznaczeni, spotykali się na tej uroczystości. Wspomniał też o wielu swoich koleżankach i kolegach z „Solidarności”, którzy „nie zostali zauważeni za swoją bezinteresowność i skromność kosztem swojej rodziny, tracąc zdrowie za prawdę i wiarę”.
Prezydent Andrzej Duda skierował list do uczestników konferencji, w którym pogratulował osobom dziś odznaczonym, wyrażając podziękowanie „za wspaniałą postawę patriotycznej, obywatelskiej służby”.

„Nie tylko przyczynienie się do politycznych i ustrojowych zmian w naszym kraju, stanowi dorobek Duszpasterstwa Rolników. Jako akcja formacyjna duszpasterstwo ma znacznie szerszy wymiar, służąc umacnianiu wiary, przywiązaniu do tradycyjnych wartości i obywatelskiego zaangażowania mieszkańców wsi, integruje środowiska wiejskie. Wpływa na rozwój samorządności, kształtowanie się lokalnego patriotyzmu i poczucia dumy z pracy narodu” – napisał.
Jak poinformowano na stronie 40-lecia Duszpasterstwa Rolników, trudna sytuacja mieszkańców wsi, stan wojenny i zakaz działania NSZZ RI „Solidarność”, były impulsem do przeniesienia aktywności związkowej rolników na łono Kościoła.

Społeczny zapał wsi stanowił zachętę do podjęcia znaczących i odważnych działań. Po zorganizowanych po raz pierwszy w 1982 r. Dożynkach Jasnogórskich, zapadła decyzja o utworzeniu Duszpasterstwa Rolników. W efekcie, 2 grudnia 1982 roku, podczas Konferencji Plenarnej Episkopatu Polski, biskupi potępili likwidację związków zawodowych i podjęli decyzję o utworzeniu Komisji Episkopatu Polski do spraw Duszpasterstwa Rolników, a w diecezjach ustanowili referentów diecezjalnych i dekanalnych. W 1996 roku Komisja została przekształcona w Krajowe Duszpasterstwo Rolników. Opiekę nad rolnikami powierzono Krajowemu Duszpasterzowi Rolników.
Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 r., przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez prezydenta, na wniosek prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Pierwowzorem Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.

Kolejnym punktem jubileuszowej konferencji będzie składająca się z dwóch części debata z udziałem zastępcy prezesa IPN dr. Mateusza Szpytmy.


Prezydent: Wraz z rejestracją 40 lat temu NSZZ RI „S” ruch Solidarności stał się pełny