zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Wsparcie dla działaczy, przepisy dotyczące hulajnóg. Drugi dzień posiedzenia Sejmu

07:58, 25.02.2021;   autor: kawi;   źródło: IAR

Sejm w drugim dniu posiedzenia zajmie się między innymi projektami ustaw o Sądzie Najwyższym, o wsparciu dla działaczy opozycji antykomunistycznej, a także przepisami dotyczącymi hulajnóg.


Podziel się:   Więcej

Posłowie wysłuchają też informacji premiera na temat przygotowań do ewentualnej powodzi. O 17 zaplanowano blok głosowań - Sejm rozpatrzy między innymi senackie poprawki do regulacji o 14. emeryturze i o pierwszeństwie pieszych na pasach.

Rano zaplanowano drugie czytanie rządowego projektu regulującego status prawny hulajnóg. Proponowane w nowelizacji Prawa o ruchu drogowym przepisy zakładają między innymi, że hulajnogami będzie można jeździć przede wszystkim po ścieżkach rowerowych, z maksymalną prędkością 20 kilometrów na godzinę. Kierujący będzie mógł skorzystać z chodnika tylko w przypadku, gdy na drodze nie będzie ścieżki rowerowej, a na jezdni limit prędkości będzie większy niż 30 kilometrów na godzinę.

Przed południem ma się jeszcze rozpocząć drugie czytanie ustaw zakładających wsparcie dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych w okresie PRL-u z powodów politycznych. W środę Sejm omawiał łącznie projekty autorstwa grupy posłów PiS oraz inicjatywy Senatu. Poselska propozycja przewiduje między innymi podwyższenie progów dochodowych, od których możliwe jest udzielanie pomocy pieniężnej przez szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Według wnioskodawców wsparcie ma trafić do szerszej grupy osób.

Nowela ustawy o Sądzie Najwyższym


W drugim dniu posiedzenia zaplanowano tez drugie czytanie dwóch projektów noweli ustawy o Sądzie Najwyższym. Obie propozycje, senacka i prezydencka, przewidują wydłużenie z 3 do 5 lat terminu na wniesienie skargi nadzwyczajnej. Wczoraj sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka poparła prezydencki projekt i zarekomendowała odrzucenie projektu senackiego.

Późnym popołudniem zaplanowano blok głosowań. Sejm rozpatrzy między innymi poprawki Senatu do ustawy wprowadzającej tak zwaną czternastą emeryturę. Świadczenie ma być wypłacone w listopadzie.

Posłowe będą głosować również w sprawie poprawek Senatu do przepisów o bezpieczeństwie na pasach. Propozycja nadaje pierwszeństwo pieszemu również w sytuacji, gdy ma zamiar wejść na przejście i sygnalizuje to oczekiwaniem bezpośrednio przed przejściem.

Wieczorem informację o stanie przygotowań do ewentualnej powodzi w Polsce ma przedstawić premier Mateusz Morawiecki. Punkt ten włączyła do obrad marszałek Sejmu po wniosku klubu Koalicji Polskiej. Elżbieta Witek powiedziała wczoraj, że ta kwestia interesuje wielu obywateli.

CBOS: 32 proc. Komisja sejmowa poparła prezydencki projekt zmian w ustawie o SN

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
21-04-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych