zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Wsparcie dla seniorów. Prezydent weźmie udział w „forum deinstytucjonalizacji”

09:01, 25.02.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Rozwój wszelkich form wsparcia i usług dla seniorów w lokalnych środowiskach i szeroko pojęta deinstytucjonalizacja – to przesłanie zaplanowanego na piątek forum z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i przedstawicieli organizacji społecznych – powiedział PAP prezydencki minister Piotr Ćwik.


Podziel się:   Więcej

Według ministra w KPRP, w „forum deinstytucjonalizacji” w Pałacu Prezydenckim weźmie udział – w większości zdalnie – ponad 100 przedstawicieli organizacji społecznych współpracujących na co dzień z seniorami oraz prezydenccy doradcy ds. społecznych. W pierwszej części spotkania przewidziano wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy.

Rozwój wszelkich form wsparcia skierowanych do seniorów i szeroko pojętych usług społecznych w lokalnych środowiskach – takie jest przesłanie tego spotkania. Tak można krótko określić, co przed nami, jeśli chodzi o piątkowe forum. (...) Stawiamy w centrum takie działania jak uspołecznienie, upodmiotowienie i personalizację w działaniach nastawionych na wsparcia dla osób starszych – powiedział minister Ćwik.Kancelaria premiera zachęca do pomocy seniorom i osobom niepełnosprawnym w związku z koronawirusem
Podkreślił, że spotkanie ma być początkiem debaty na ten temat. – W ubiegłej kadencji prezydent Andrzej Duda ze swej inicjatywy doprowadził do przyjęcia przez parlament ustawy, która wprowadziła Centra Usług Społecznych. I te CUS-y w niektórych samorządach już funkcjonują. To byłoby pewnym rozwinięciem tej działalności, skierowanym na pomoc osobom starszym, seniorom – tłumaczył minister.

Jak dodał, pandemia pokazała, że taka pomoc jest potrzebna seniorom. –Naturalnym jest, jeśli seniorzy przebywają w środowisku rodzinnym i tu widzimy w czasie pandemii przewagę ich obecności w rodzinach nad obecnością w dobrze, skądinąd, prowadzonych ośrodkach dedykowanych seniorom, czyli chociażby domach pomocy społecznej – ocenił Ćwik.

Według niego, chodzi o wypracowanie „optymalnego modelu” pomocy osobom starszym. Zwrócił również uwagę, że jest to jeden z priorytetów UE, na realizację których przeznaczone będą duże środki finansowe. – Więc nie możemy pozostać w tyle, musimy te środki wykorzystać – zaznaczył minister.

Zwrócił też uwagę, że bardzo liczy na praktyczne głosy ze strony przedstawicieli organizacji, którzy będą obecni na spotkaniu. – Stąd ta duża liczba reprezentantów – ponad 100 podmiotów, (...) które będą dzielić się swoją wiedzą, będą też mogli zadawać pytania. Rozpoczęcie tej dyskusji na pewno pomoże w wybraniu właściwego kierunku dla tych działań – dodał Ćwik.

„To mają być usługi społecznie użyteczne”. Prezydent podpisał ustawę o CUS

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
10-04-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych