zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Wspólne Czytanie Elementarza prof. Mariana Falskiego" z pierwszą damą

07:30, 09.12.2019;   autor: akune;   źródło: KPRP

W Kuźnicy Grabowskiej w sobotę już po raz trzeci odbyło się „Wspólne Czytanie Elementarza prof. Mariana Falskiego”. Małżonka prezydenta objęła wydarzenie patronatem honorowym i skierowała do uczestników akcji kilka słów.


Podziel się:   Więcej

– Z ogromną przyjemnością objęłam honorowym patronatem wydarzenie "Wspólne Czytanie Elementarza prof. Mariana Falskiego". Sięgając dzisiaj po „Elementarz” Mariana Falskiego przypominamy sobie, jak nieocenioną i nowatorską wartość dydaktyczną stanowiło to wydawnictwo i jak dużo w związku z tym zawdzięczamy jego autorowi. Bardzo spodobał mi się pomysł powrotu do tego najpopularniejszego polskiego elementarza, którego pierwsze wydanie ukazało się w 1910 r. Podręcznik zrewolucjonizował naukę czytania i pisania i był najczęściej wydawanym i wznawianym elementarzem na przestrzeni lat – powiedziała Agata Kornhauser-Duda.

– Wychowały się na nim pokolenia Polaków i nie ma chyba dzisiaj takiej osoby, która nie wspominałaby z sentymentem nauki podstaw języka polskiego z tej pierwszej czytanki. Autor Elementarza przedstawił w nim zasady pisowni i języka polskiego w przystępny i przejrzysty sposób, który niesłychanie ułatwiał dzieciom pokonywanie trudności wynikających z cech naszego języka ojczystego – dodała.

– Bardzo cieszę się, że tu, w Kuźnicy Grabowskiej, powstało Muzeum Oświaty im. prof. Mariana Falskiego z odtworzoną klasą z lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia, w której znajdują się dawne przybory i materiały dydaktyczne. To wspaniale, że jest takie miejsce w Polsce, gdzie podtrzymuje się pamięć o wybitnym profesorze i jego dorobku, o człowieku który związał się z tą ziemią poprzez swoje małżeństwo – podkreśliła pierwsza dama.


„Nie wyobrażam sobie życia bez książek”. Pierwsza dama promuje czytelnictwo
„Inicjatywa dobrym sposobem uczczenia wybitnego autora”

– Chcę wyrazić moją głęboką wdzięczność za podjęcie inicjatywy czytania „Elementarza” Mariana Falskiego, która – mam taką nadzieję – wpisze się na stałe w kalendarz ważnych wydarzeń gminy Kraszewice i pozostanie już na zawsze dobrym sposobem uczczenia wybitnego autora, przyczyniając się również do budowania tożsamości kulturalnej regionu z jego charakterem i tradycjami – powiedziała Agata Kornhauser-Duda.Pierwsza dama serdecznie pozdrowiła wszystkich i przyłączając się do wspólnej lektury, przeczytała wiersz Juliana Tuwima pochodzący z „Elementarza”.


„Ważne, by wychowywać młodzież w duchu patriotyzmu”. Spotkanie pierwszej damy z uczniami


Pierwsza Dama wręczyła dyplomy polskim maturzystom z Francji