zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z prezydentem

19:01, 11.11.2015;

– Jestem wdzięczny za to zaproszenie do Białej Podlaskiej i ogromnie wdzięczny za spotkanie, w którym mogłem uczestniczyć kilkadziesiąt minut temu – w otwarciu ronda I Brygady Komendanta Józefa Piłsudskiego – powiedział Andrzej Duda. Prezydent przybył do Białej Podlaskiej, by z mieszkańcami tego miasta, wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych, uczcić Święto Niepodległości.


Podziel się:   Więcej

Od uroczystości nadania nazwy Rondu I Brygady Komendanta Józefa Piłsudskiego rozpoczął w Święto Niepodległości wieczorem prezydent Andrzej Duda wizytę w Białej Podlaskiej.

Następnie prezydent wraz z szefową Kancelarii Prezydenta Małgorzatą Sadurską udał się na Plac Wolności na śpiewanie pieśni patriotycznych wspólnie z mieszkańcami.

– Dziękuję wam za te biało-czerwone barwy, biało-czerwone flagi. Dziękuje wam za ten śpiew pieśni patriotycznych, tak głęboko zakorzenionych w naszej tradycji. Głęboko zakorzenionych, bo wiele z nich to te pieśni, które przez zabory przeniosły polskość. Bo wiele z nich, to te, które sławią legionistów, powstańców styczniowych, listopadowych tych, którzy dla Polski nie szczędzili niczego. Nawet tego co najcenniejsze – podkreślił prezydent.

Prezydent wspomniał też swoją młodość i czasy, gdy należał do harcerstwa. Jego drużyna miała odnosić się do tradycji legionów Piłsudskiego, ale komuniści nie zaakceptowali nazwy imienia Legionistów Józefa Piłsudskiego 1914. Została nazwa „Legionistów 1914 roku”, ale dzięki służbie w harcerstwie Andrzej Duda miał okazję poznać ostatnich żyjących żołnierzy Piłsudskiego. Jak mówił, było to dla niego wielkie przeżycie.

Andrzej Duda przypomniał, ze za kilka dni powoła nowy rząd Beaty Szydło. Wyraził nadzieję, że wspólnie z nim będzie starał się działać na rzecz „naprawy Rzeczpospolitej”. Jak tłumaczył, jednym z wyzwań będzie realizacja zrównoważonego rozwoju całego kraju, w tym takich regionów jak Podlasie.

– Do tego, żebyście także tutaj, w Białej Podlaskiej, we wschodniej części Polski, na Podlasiu i innych miejscach zobaczyli, że można realizować zrównoważony rozwój, żebyście zobaczyli, że przez to właśnie konstytucja może być realizowana – zaznaczył prezydent.

Dodał, że w tym kontekście ważne jest wykorzystanie potencjału infrastrukturalnego przykładowo w postaci lotniska, by ludziom się żyło lepiej.

„Polacy muszą pamiętać o swojej historii”. Uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza
 
 
 
...
 
Prezydent uczestniczył w nadaniu nazwy Rondu I Brygady Komendanta Józefa Piłsudskiego w Białej Podlaskiej (fot. prezydent.pl/Andrzej Hrechorowicz)
– Niepodległość nigdy nie jest dana raz na zawsze - mówił prezydent Andrzej Duda podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Warszawie. W środę w całym kraju oraz za granicą obchodzono 97. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach rozbiorów. Marsz Niepodległości przeszedł ulicami stolicy.

Centralne obchody zaczęła poranna msza w stołecznej bazylice Św. Krzyża, w której uczestniczył m.in. prezydent z małżonką.

Następnie prezydent złożył wieniec przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. Wręczając oznaczenia w Belwederze, prezydent Duda powiedział, że Ojczyzna powinna oddawać hołd tym, co za nią polegli, ale też pamiętać o tych, którzy dla niej żyją. Dodał, że niepodległość nigdy nie jest dana raz na zawsze, tak samo jak i wolność.

– My, Polacy na przestrzeni setek lat naszej historii przekonaliśmy się, jak niepodległość jest ważna, jak czasem łatwo ją utracić wskutek zapatrzenia, wskutek kierowania się partykularnymi interesami, zamiast tym, co jest dobrem najwyższym, dobrem ojczyzny, dobrem naszej wspólnoty, naszego narodu, społeczeństwa – wskazał.

Później w eskorcie szwadronu szwoleżerów prezydent udał się przed Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie w południe odbyła się uroczysta odprawa wart. Uczestniczyli m.in. premier Ewa Kopacz oraz marszałkowie Sejmu i Senatu mijającej kadencji a także b. prezydent Bronisław Komorowski.

Prezydent do uczestników Marszu Niepodległości: niech to będzie piękne święto młodych

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
20-02-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych