zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Wszyscy posłowie, którzy chcą przybyć na salę sejmową, mogą to zrobić

13:40, 16.09.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Wszyscy posłowie, którzy chcą przybyć na salę sejmową, by tu uczestniczyć w obradach, mogą to zrobić; wprowadziłam obrady zdalne tylko ze względu na chorych posłów, którzy nie mogą przyjechać na Wiejską – powiedziała podczas środowych obrad marszałek Sejmu Elżbieta Witek.


Podziel się:   Więcej

Na początku środowych obrad posłanka Lewicy Katarzyna Kretkowska zwróciła się do marszałek Sejmu z wnioskiem formalnym o zmianę rozporządzenia ws. liczby posłów, którzy mogą być obecni na sali planarnej podczas obrad izby. – Ta liczba posłów jest reglamentowana, z klubu Lewicy może być nas 17, klub liczy 48 posłów, Polki i Polacy, którzy oglądają nasze posiedzenia są zdziwieni nieobecnością posłów – mówiła Kretkowska.

Wskazywała, że pracownicy wrócili do swoich miejsc pracy, uczniowie do szkół, a posłowie nie mogą wejść na salę sejmową. Kretkowska zaapelowała do marszałek Sejmu, aby dopuściła do udziału w obradach na sali plenarnej przynajmniej połowę posłów z każdego klubu. – Ale tak naprawdę powinna być możliwość uczestnictwa każdego posła i posłanki na posiedzeniu – dodała.

Witek odparła, że ta sprawa była poruszana na Prezydium Sejmu i Konwencie Seniorów i zaapelowała o odpowiedzialność posłów, którzy przybywają do Sejmu.

– Powiedziałam, że tylu posłów, ilu będzie chciało być na sali, tylu będzie. Wprowadzam zdalne obrady tylko z jednego powodu – mamy chorych posłów. Ponieważ nie są to posłowie z grypą, przeziębieniem, anginą, którzy mogliby przyjechać tutaj, ale to jest choroba (Covid–19) zakaźna, nie mogą (przyjechać). Więc tylko dlatego posiedzenie zdalne, natomiast powiedziałam to na Prezydium (...) wszyscy posłowie, którzy chcą przybyć na salę, mogą to zrobić – podkreśliła Witek.

Kretkowska mówiła też, że „niedopuszczalną rzeczą” jest to, że kluby poselskie nie mogą obradować w gmachu Sejmu, tylko – jak podkreśliła – muszą szukać sal na mieście. Witek zadeklarowała zmianę w tym zakresie.

Pod koniec marca, w związku z epidemią koronawirusa, Sejm zmienił regulamin izby. Zmiany umożliwiają prowadzenie posiedzenia Sejmu i głosowanie „z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej”. Może to być zastosowane w przypadku wprowadzenia stanu wyjątkowego, wojennego lub klęski żywiołowej, ale także stanu epidemii. W myśl zmian o przyjęciu trybu zdalnych obrad decyduje marszałek Sejmu po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów.

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
28-09-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych