zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Wybór doradcy strategicznego i wykup gruntów. Podsumowanie przygotowań do budowy CPK

11:25, 31.12.2020;   autor: akune;   źródło: IAR, Twitter

Wybór doradcy strategicznego, rozpoczęcie wykupu gruntów oraz wytyczenie kolejowych korytarzy transportowych. Tak wyglądały przygotowania do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w 2020 r.


Podziel się:   Więcej

Jak mówi prezes spółki odpowiedzialnej za budowę CPK Mikołaj Wild, jednym z elementów przygotowań w tym roku było opracowanie programu wieloletniego. Trwało to trzy lata. W planie zawarte są niezbędne procedury, które mają doprowadzić do sprawnego przeprowadzenia zasadniczych prac budowlanych.

Jednym z elementów Centralnego Portu Komunikacyjnego będzie sieć szybkiej kolei, dzięki której dojazd do portu lotniczego Solidarność w Baranowie między Warszawą a Łodzią niemal z każdego większego miasta w Polsce nie przekroczy 2,5 godzin.

W pierwszym kwartale tego roku wytyczono korytarze transportowe, w których powstaną poszczególne odcinki. Przedstawiciele spółki zaznaczają jednocześnie, że są to jedynie wstępne koncepcje, a ostateczny przebieg linii kolejowych może się różnić o tych propozycji.

W trzecim kwartale tego roku spółka ogłosiła rozpoczęcie inwentaryzacji środowiskowych na terenach, na których powstaną szlaki kolejowe.


Pełnomocnik rządu ds. CPK z uprawnieniami do wykonywania praw z udziałów w spółce CPK. Jest projekt
Pod koniec tego roku wybrano doradcę strategicznego. Został nim międzynarodowy port lotniczy dla Seulu - stolicy Korei Południowej. Doradca będzie przekazywał swoje know - how w zakresie planowania i budowy lotniska.


Lotnisko Incheon z Seulu doradcą strategicznym CPK

W tym roku nie udało się natomiast wyłonić firmy, która przygotuje tak zwany plan generalny lotniska. Przetarg w tej sprawie został unieważniony.

W myśl rządowych planów pierwsi pasażerowie skorzystają z Centralnego Portu Komunikacyjnego pod koniec 2027 r.Horała: Rozpoczynamy pozyskiwanie gruntów pod Centralny Port Komunikacyjny

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych