zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Wybór Wojciechowskiego na komisarza UE „sprawi, że Polska wieś zyska sojusznika”

12:30, 09.10.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Wybór Janusza Wojciechowskiego na unijnego komisarza ds. rolnictwa sprawi, że polska wieś zyska sojusznika, a on sam stanie się kluczowym partnerem do rozmów z państwami UE dot. polityki rolnej – ocenił w środę premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

We wtorek odbyło się drugie wysłuchanie Wojciechowskiego w PE. Jak poinformowało PAP źródło unijne w Parlamencie Europejskim, Wojciechowski dostał tym razem zielone światło od koordynatorów komisji rolnictwa PE na stanowisko komisarza UE ds. rolnictwa.

Premier poproszony w Polskim Radiu o komentarz dotyczący wyboru Wojciechowskiego na unijnego komisarza ds. rolnictwa podkreślił, że Wojciechowski stanie się teraz kluczowym partnerem do rozmów w sprawie unijnego rolnictwa, a polska wieś zyska sojusznika.

– Jestem bardzo zadowolony z tego wyboru, bo dzięki temu polska wieś zyska ogromnego sojusznika w programie wyrównywania dopłat dla rolników, rozwoju polskiej wsi, infrastruktury, programów wsparcia, kształcenia, zaawansowanych metod w rolnictwie, które podnosić będą jego konkurencyjność – powiedział szef rządu. Jak dodał, już w tej chwili Polska eksportuje towary za około 30 mld euro.

Prezydent o decyzji ws. Wojciechowskiego: świetna wiadomość dla polskich rolników
Premier zaznaczył także, że stanowisko komisarza ds. rolnictwa jest niezwykle ważne, ponieważ ścierają się tutaj różne interesy państw. – To jest budżet ponad 300 mld euro. To obszar zmian, gdzie bardzo wiele państw ma swoje własne interesy i nasz komisarz będzie kluczową osobą, partnerem do rozmów – wyjaśnił.

Jak podkreślił, model rolnictwa UE nie powinien być ekstensywny, tak jak ma to miejsce w wielu innych krajach. Jego zdaniem, musi on uwzględniać też humanitarną hodowlę zwierząt.

Premier przekonywał również, że w UE trzeba być twardym negocjatorem, bo wtedy zyskuje się szacunek. – W UE trzeba twardo walczyć o swoje interesy. Im bardziej twardo walczymy o interesy, tym bardziej nas szanują – ocenił.

Proces akceptacji kandydata

Pierwsze wysłuchanie Wojciechowskiego w PE odbyło się w ubiegłym tygodniu. Koordynatorzy grup politycznych z komisji rolnictwa PE nie dali mu wówczas jednak zielonego światła. Europosłowie zadali Wojciechowskiemu dodatkowe pytania na piśmie. Odpowiedzi Wojciechowskiego nie przekonały przedstawicieli grup politycznych, którzy w poniedziałek opowiedzieli się za zorganizowaniem kolejnego wysłuchania.

Odbyło się ono we wtorek przed południem. Ponowne wysłuchanie Wojciechowskiego zostało uznane przez część europosłów za bardziej konkretne niż to z ubiegłego tygodnia. W swoim wystąpieniu zamykającym polski kandydat na komisarza UE ds. rolnictwa obiecywał stanowcze działania.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
21-02-2020
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych